После увођења услуге е-Калкулатор која омогућава израчунавање висине пензије и е-Шалтера, Фонд ПИО је од 8. јула ове године почео са применом, односно коришћењем електронске писарнице. У том фонду наводе да је тренутно у току уходавање запослених са новим начином рада и постепено укључивање свих организационих јединица. Поставља се питање да ли нови начин рада може да убрза доношење решења о пензијама.
Законски рок за доношење решења о правима из пензијског и инвалидског осигурања је до 60 дана.
У Фонду ПИО наводе за да у 90 одсто случајева Фонд доноси решења у овом року.
Међутим, када недостају подаци за неки од периода осигурања, поступак се продужава до обезбеђења података.
„До некомплетности података може доћи из више разлога, а међу најважнијима су неуплаћени доприноси за ПИО, непредавање пријава М-4 Фонду ПИО, непостојање правне и финансијске документације о радном ангажовању лица и прибављање доказа о радном ангажовању лица која су радила ван подручја Републике Србије“, објашњавају у Фонду ПИО.
Праћење тренутног статуса електронским путем
Поставља се питање шта ће омогућити е-Писарница и колико ће убрзати поступак доношења решења о пензији.
У Фонду ПИО наводе да ће коришћење електронске писарнице убрзати проток докумената у Фонду, што ће убрзати саме поступке.
„То ће омогућити да се све врсте поступака (управних и вануправних), односно захтева од стране грађана и правних лица, евидентирају, обрађују и прати њихов тренутни статус електронским путем. То ће да убрза проток докумената у Фонду, па тиме и да утиче на брзину спровођења свих врста поступака“, кажу у ПИО фонду.
Поднето више од 10.000 електронских захтева
Захтеви за пензију могу да се поднесу и у електронском облику коришћењем е-Шалтера.
У ПИО фонду кажу да постојање е-Шалтера грађанима омогућава да на комфорнији и једноставнији начин, без потребе одласка у неку од организационих јединица Фонда, поднесу захтев за остваривање неког од права из пензијског инвалидског осигурања, односно за добијања неке од потврда и уверења чије је издавање у надлежности Фонда.
Током 2023. године у Фонду ПИО је примљено скоро 250.000 захтева у вези са остваривањем права на пензију, који су поднети у некој од организационих јединица Фонда, а поред тога, коришћењем е-Шалтера прошле године је поднето укупно 10.626 различитих врста захтева, међу којима су и захтеви за остваривање права на пензију.
„У складу са важећим законским прописима о електронском пословању, сви захтеви који се подносе електронским путем треба да, осим одговарајућих података о подносиоцу захтева, обавезно садрже и електронски потпис подносиоца захтева“, рекли су у Фонду ПИО.
Који су услови пензионисања у 2024. години?
Што се тиче старосне пензије, услови за пензионисање у 2024. години за жене су 63 године и осам месеци живота и најмање 15 година стажа осигурања, док за мушкарце важе исти услови као и у 2023. години – 65 година живота и 15 година стажа.
У овом случају пензија се трајно умањује за 0,34 одсто за сваки месец пре навршених година живота прописаних за стицање права на старосну пензију у тој календарској години, а максимално 20,4 одсто.
Иначе, старосна граница за жене се помера у складу са одредбама Закона о пензијском и инвалидском осигурању којим је прописано да се старосни услов за жене помера све до 2032. године, када ће услови и за жене и за мушкарце бити изједначени, па ће и једнима и другима услов за пензију бити 65 година живота и најмање 15 година стажа осигурања.
Према подацима Фонда ПИО, број корисника пензија у јуну је 1.653.499, а просечна пензија је 45.719 динара.