Што дуже остане прикључен на вашу кожу, већа је вероватноћа да ће пренети неку од ових болести.
Препоручује се да што пре уклоните крпеља, идеално у року од 24 сата.
Како препознати крпеља?
Крпељи су мали, црни инсекти који се најчешће причвршћују на кожу у подручјима која су прекривена длаком, као што су врат, пазуси, препона, али и у подручјима са танком кожом попут стопала и колена. Кроз свој усисни апарат, крпељ се причвршћује за кожу и упија крв.
Како се правилно вади?
Уклањање крпеља је једноставно, али важно је поступити пажљиво. Ево како:
За вађење крпеља најбоље је користити пинцету са оштрим врховима или специјализоване клешта за крпеље. Ови алати су дизајнирани тако да омогућавају сигурно и прецизно уклањање.
Како се заштити?
Носите заштитну одећу
Користите репеленте
Проверите кожу након боравка на отвореном
Узмите крпеља што ближе кожи
Пинцетом ухватите крпеља што ближе површини коже, пазећи да не стиснете његов стомак јер то може изазвати отпуштање заразе у крвоток.
Повуците крпеља према горе
Њежно и постепено повуците крпеља у правцу горе, без окретања или тргања. Важно је да га не стискате, јер бисте тако могли изазвати истицање отрова у кожу.
Дезинфикујте место убода
Након што сте извадили крпеља, одмах дезинфикујте место убода са алкохолом или антисептиком. Такође, оперите руке након уклањања крпеља.
Сачувајте крпеља
Ако је могуће, ставите крпеља у малу посудицу са мало алкохола и сачувајте га. То може помоћи лекару да утврди врсту крпеља и процени ризик од болести које може пренети.
Шта не треба да радите када вадите крпеља?
Немојте користити народне методе попут подмазивања крпеља уљем, вазелином или алкохолем. Иако делују, ове методе могу изазвати да крпељ поврати садржај свог стомака, што повећава ризик од преноса болести.
Немојте стискати или кидати крпеља. Ако га оштетите, део његовог тела може остати у вашој кожи, што може изазвати инфекцију.
Шта да радите након уклањања крпеља?
Након што сте успешно уклонили крпеља, пратите место убода неколико недеља. Ако приметите црвенило, оток, бол или друге симптоме, обратите се лекару. Такође, ако приметите црвене прстенове око убода, то може бити знак лајмске болести, пише портал Лепа и срећна.