Nemački demohrišćani (CDU) od vlade kancelara Olafa Šolca zahtevaju da migrante vraća odmah sa granice, pre nego što uđu i od vlasti zatraže azil. Je li to uopšte izvodljivo? Austrijski ekspert za migracije Gerald Knaus ocenjuje da nije.
„Možete zaustaviti ljude na granici, ali ne možete ih jednostavno okrenuti nazad ako žele da traže azil,“ rekao je Knaus jutarnjem programu televizije ZDF, ukazujući na zakone Evropske unije.
Ako Nemačka „suspenduje pravo EU, to bi bilo poput atomske bombe,“ upozorio je Knaus. „Odmah bi svi uradili isto.“
Kancelar Olaf Šolc (Scholz) je prošle nedelje formirao radnu grupu, sa predstavnikom opozicione CDU, za nacrt mera kojima Nemačka može da suzbije neregulisano useljavanje i ubrza proterivanje onih koji su izgubili pravo boravka.
Knaus je ocenio da je EU dosadašnjom reformom nije unapredila sistem azila jer nije promenila takozvani Dablinski sporazum. Prema sporazumu, za proveru potencijalnih azilanata odgovorna je članica u kojoj su oni stupili na tle EU.
„Taj sistem od početka nije funkcionisao,“ ocenio je Knaus.
Prema njegovim rečima, umesto da se fokusira na premeštanje neregularne imigracije između članica, EU treba da suzbije njihov priliv.
Knaus se osvrnuo i na zahtev CDU da Nemačka proveru azila izmesti u centre u trećim državama, dakle izvan EU. „To je već urađeno u protekloj deceniji, sa Turskom 2016. godine,“ rekao je.
Knaus je, inače jedan od arhitekata tog sporazuma, kojim je Turska od EU dobila milijarde da zaustavi migrante na putu ka Evropi, proveri njihov zahtev za zaštitom i praktično preuzme ulogu zemlje ulaska.
Time su oni kojima je azil odobren u Turskoj izgubili pravo da ga traže u EU, a broj neregularnih useljenika dramatično smanjen za samo tri meseca.