Припадници Сектора за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова угасили су у последњих 10 дана више од 1.400 пожара који су избили на територији Србије, а на тим догађајима било је ангажовано 4.149 ватрогасаца – спасилаца и 1.749 различитих врста возила, саопштио је данас МУП.
Како се наводи, повређено је 14 особа, а правовременим, храбрим, посвећеним и пре свега професионалним реакцијама ватрогасаца – спасилаца спашено је 15 лица, на стотине кућа, домаћих животиња, возила, имања, пољопривредних усева.
Додаје се да правовременим реаговањем припадника Сектора за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова није било настрадалих особа, као и да су помоћ ватрогасцима – спасиоцима, као и много пута до сада, пружили припадници Хеликоптерске јединице, чланови Добровољних ватрогасних друштава, полицијски службеници, као и грађани.
Подсећамо јавност да је од почетка јула, на територији Републике Србије, регистровано 3.538 пожара што никада у нашој земљи није забележено.
„Само у току 7. јула регистровано је 628 пожара, а верује се да је тај број био и већи. Иначе, број пожара на отвореном простору у току јуна и јула месеца ове године, повећан је за чак 284% у односу на исти период прошле године. На свим овим догађајима интервенисали су припадници Сектора за ванредне ситуације, односно ватрогасци – спасиоци из свих крајева Републике Србије који се храбро носе са свим искушењима“, наводи се у саопштењу.
Истовремено, Сектор за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова апелује на све грађане да буду одговорни, поштују закон и буду веома опрезни приликом употребе отвореног пламена и уколико примете пожар обавесте ватрогасну службу, а имајући у виду период топлог и сувог времена које погодује настанку и развоју пожара на отвореном простору који се брзо шире, могу захватити велике површине и представљају опасност за животе и здравље грађана, али и проузроковати велике материјалне штете,
МУП подсећа да је Законом о заштити од пожара и другим законима забрањено спаљивање траве и ниског растиња на отвореном простору, остатака стрних усева, спаљивање смећа, као и ложење ватре у шуми и на удаљености од 200 метара од руба шуме.
За непоштовање ових законских одредби запрећене су и прописане новчане казне – казне за физичка лица која прекрше одредбе овог закона крећу се од 10.000 до 50.000 динара, док казне за спаљивање остатака стрних усева, биљних остатака и смећа за физичка лица износе 10.000 динара, а за правна од 300.000 до 1.000.000 динара.
„Сектор за ванредне ситуације ће у наредном периоду, заједно са другим линијама рада Министарства унутрашњих послова, надлежним инспекцијским службама републичког и локалног нивоа, појачати надзор и обилазак терена ради проналажења неодговорних грађана који не поштују законске одредбе и њиховог процесуирања, а све у циљу смањења броја пожара на отвореном простору и повећања безбедности наших грађана“, наводи се у саопштењу.
тањуг
БОНУС ВИДЕО: