Агенција за безбедност саобраћаја (АБС) Републике Србије реализује у сарадњи са локалним саветима за безбедност саобраћаја кампања “На матуру без аутомобила“ у којој ће, према очекивањима учествовати више од 10.000 матураната.
– Кампања „На матуру без аутомобила“ настала је 2014. године, на иницијативу ученика средње школе из Крагујевца, чији су вршњаци изгубили животе враћајући се управо са поменуте матуре. Оно сто је утицало на сам настанак и исход ове саобраћајне незгоде била је вожња под дејством алкохола – рекао је за Тањуг Милош Милекић, Одељење за планирање, превенцију и едукацију АБС Србија.
Од тада, ову кампању Агенција за безбедност саобраћаја Републике Србије реализује у сарадњи са локалним саветима за безбедност саобраћаја.
– Слогани кампање су уједно и четири најчешће грешке које праве млада лица, а то су: вожња под дејством алкохола, прекорачење брзине, коришћење мобилног телефон од стране возача и некоришћење сигурносног појаса – рекао је Милекић.
Такође, поред ове најчешће четири грешке, неискуство и жеља за доказивањем такође у великој мери утичу на настанак саобраћајних незгода код младих, рекао је Милекић.
– Ове године кампању „На матуру без аутомобила“ реализујемо са преко 40 локалних самоуправа, са циљем подизања свести младих о ризицима које саобраћај носи. Очекује се да ће преко 10.000 матураната учествовати у кампањи – рекао је Милекић.
Ова кампања се реализује кроз едукативно-интерактиве трибине које се састоје из два дела, стручног предавања и личне приче.
– Личну причу говори особа која је управо у саобраћајној незгоди задобила повреде које су проузроковале трајни инвалидитет. На овај начин покушавамо да утичемо на ставове и свест младих, како би постали свесни да су и они равноправни учесници у саобраћају и да од њиховог понашања зависи безбедност њих самих, али и безбедност осталих учесника у саобраћају – рекао је Милекић.
Поред предавања, матурантима пружамо могућност да испробају и наше већ чувене симулаторе превртања и чеоног судара, као и симулатор вожње у алкохолисаном стању – када ставе наше такозване „пијане наочаре“, односно наочаре које симулирају различити степен пијанства.
– Захваљујуци симулаторима, они могу да у контролисаним и безбедним условима искусе шта заиста значи сигурносни појас у тренутку саобраћајне незгоде, као и то колико алкохол утиче на перцепцију, време реаговања, координацију покрета, доношење исправних одлука – рекао је Милекић.
У претходној години, преко 500 особа је изгубило живот у саобраћајним незгодама на путевима Републике Србије, од чега су 115 била млада лица.
– Овом кампањом се трудимо да утичемо на младе и њихове родитеље, да посебно и то вече када прослављају матуру пре свега буду савесни – да не буду у својству возача путничког аутомобила нити да допусте да их превози неко ко је конзумирао алкохол – рекао је Милекић.
– Апелујемо на све матуранте и њихове родитеље да то вече које треба да им остане у лепом сећању, користе алтернативне видове превоза, односно јавни превоз или да их родитељи, односно пријатељи одвезу до места прославе и безбедно их врате са прослава – рекао је Милекић.
тањуг.рс