На конференцији коју је организовало Удружење за борбу против рака плућа „Пуним Плућима“ истакнуто је да је Србија прва земља западног Балкана у којој се спроводи организовани скрининг на рано откривање рака плућа, што представља начин да се промени поражавајућа статистика за овај најчешћи и најсмртоноснији малигнитет, од којег годишње оболи готово 7.000, а на жалост умре више од 5.000 особа.
Директор Клинике за плумологију Универзитетског Клиничког центра Србије Михаило Стјепановић навео је да је касно откривање рака плућа често резултат неспецифицних симптома који се лако преписују мање озбиљним здравственим проблемима, попут кашља и замора.
Он је нагласио да присутност фактора ризика као што су пушење и загађење ваздуха, у комбинацији са недостатком едукације о важности ране дијагностике, додатно компликује рано откривање, а да скрининг на рано откривање рака плућа може да направи огромну разлику у раној дијагностици и преживљавању пацијената.
„То је случај и код нас сада. Од укупног броја прегледаних људи на скринингу код три одсто њих откривен је карцином плућа. Интересовање пацијената је и даље велико, па тако од овог месеца свакодневно имамо 25 заказаних прегледа. Иначе, скрининг програм подразумева откривање карцинома плућа помоћу нискодозног скенера, уз помоћ којег могу да се прикажу мање туморске сенке, које рентген не може да открије“, истакао је Стјепановић.
Стручњаци напомињу да је веома важно да се грађани подвргну скринингу, јер се на тај начин карцином може дијагностиковати у почетној или фази када је операција могућа.
Јелена Црндак из Удружења пацијената за борбу против рака плућа „Пуним плућима“, чији је отац Иако добио дијагнозу сквамозног рака плућа, имао је среће да буде укључен у клиничку студију и уместо хемотерапије добија имунотерапију.
„Почетком децембра је због кашља, који је трајао десетак дана, отишао у дом здравља. Упутили су га прво да уради рендген, који је показао да постоји некаква сенка. Након тога је урађен скенер и установљено је да има рак плућа и то четврти стадијум“, навела је Црндак.
Пристунима се обратио и Новица Костић из Удружења пацијената за борбу против рака плућа „Пуним плућима“ чији је отац преминуо од рака плућа.