Студија је објављена у часопису „Nature аgeing”, а део је текућег истраживања више тимова да се открију пацијенти са ризиком од обољевања од деменције коришћењем једноставног теста крви, пренео је Ројтерс.
– На основу студије, чини се вероватним да ће бити развијени тестови крви којима се може предвидети ризик од развоја деменције за 10 година – рекла је Сузан Шиндлер, истраживач Алцхајмерове болести на Универзитету Вашингтон у Сент Луису у америчкој држави Мисури.
Аутор студије Јиан-Фенг Фенг са Универзитета Фудан у Шангају рекао је да су такви тестови важни за старије популације каква је, на пример, у Кини и да преговара за потенцијалне комерцијалне тестове крви на основу најновијег истраживања. Истраживачи са Универзитета у Ворвику у Великој Британији и са кинеског Универзитета Фудан проучавали су 52.645 узорака крви из Уједињеног Краљевства прикупљених између 2006. и 2010. године од људи који у то време нису имали знакове деменције.
Од тога, код 1.417 људи на крају се развила Алцхајмерова болест или неки други облик деменције. Истраживачи су открили да су људи у чијој је крви откривен виши ниво протеина GFAP, NEFL, GDF15 и LTBP2 изложени ризику да вероватно касније добију Алцхајмерову болест или неки други облик деменције. Тренутно, скенирање мозга може открити повишене нивое протеина названог бета амилоид много година пре него што се развије Алцхајмерова болест, али ти тестови су скупи и често нису покривени здравственим осигурањем.