Према подацима Републичког завода за статистику у Србији је 2023. године склопљено 31.670 бракова доке је разведено 10.175 бракова.
Адвокат за Телеграф објашњава све аспекте алиментације, као и права и обавезе родитеља према деци, чинећи ову тему јаснијом и доступнијом за све који се сусрећу са овом проблематиком.
Шта је алиментација?
Алиментација је обавеза издржавања и установљава се одлуком суда, мада закон предвиђа и могућност закључења споразума о законском издржавању.
Породични закон одређује да право на издржавање имају: супружник/ванбрачни партнер, мајка детета, малолетно дете, пунолетно дете, родитељи, брат/сестра, адоптивни сродници и тазбински сродници, рекли су нам из адвокатске канцеларије Пекић.
Како се одређује издржавање?
Издржавање се одређује према потребама повериоца и могућностима дужника издржавања, при чему се води рачуна о минималној суми издржавања.
Потребе повериоца издржавања зависе од његових година, здравља, образовања, имовине, прихода те других околности од значаја за одређивање издржавања, док могућности дужника издржавања зависе од његових прихода, могућности за запослење и стицање зараде, његове имовине, његових личних потреба, обавезе да издржава друга лица те других околности од значаја за одређивање издржавања.
Минимална сума издржавања представља суму коју као накнаду за храњенике односно за лица на породичном смештају периодично утврђује министарство надлежно за породичну заштиту.
Колика је висина алиментације?
Када је поверилац издржавања дете, према пресуди Апелационог суда у Београду, могућности родитеља да даје издржавање не процењују се на начин на који се то чини када су у питању други облици законског издражавања, већ се сматра да су родитељи увек дужни, макар и по цену жртвовања неких сопствених потреба да обезбеде издржавање свом малолетном детету.
Висина издржавања треба да омогући најмање такав ниво животног стандарда за дете какав ужива родитељ дужник издржавања.
Минимална сума издржавања не везује суд у погледу досуђења најнижег износа за издржавање малолетне деце, већ представља оријентир у односу на висину новчаних средстава потребних за издржавање.
Висина издржавања може се смањити или повећати ако се промене околности на основу којих је донета претходна одлука.
Колико траје?
Издржавање може трајати одређено или неодређено време. Издржавање супружника после престанка брака не може трајати дуже од пет година. Може се продужити и после истека рока од пет година, ако нарочито оправдани разлози спречавају супружника повериоца издржавања да ради.
Што се тиче издржавања пунолетне деце, пунолетно дете које је неспособно за рад, а нема довољно средстава за издржавање, има право на издржавање од родитеља све док такво стање траје.
Такође, пунолетно дете које се редовно школује има право на издржавање од родитеља сразмерно њиховим могућностима, а најкасније до навршене 26. године живота.
Законска обавеза родитеља да сразмерно својим могућностима издржава пунолетно дете које се редовно школује условљена је обавезом пунолетног детета да извршава своје школске обавезе, редовно полаже испите и по истеку једне школске године упише наредну годину студија, изузев ако је дете из оправданих разлога у томе спречено.
Нередовно плаћање
Уколико се алиментација не плаћа редовно, може се покренути извршни поступак. Јавни извршитељ има могућност да одреди наплату на заради, или на другим предметима извршења као што су на рачуну, на покретним стварима и слично.
Такође, Кривични законик прописује дело “Недавање издржавања“, којим је предвиђена новчана казна или затвор до две године.
еспресо/телеграф