Дописници РТС-а јављају да је понуда широм Србије добра, али и да нема свуда много купаца. Због благих зима у протекле две године куповало се мање огрева, а нека домаћинства имају и залихе.
Да ли је грејање на чврста горива најисплативије, не може се са сигурношћу рећи, али је чињеница да већина домаћинстава на југоистоку и југу Србије – попут Пирота и Прокупља, имају индивидуална ложишта. У многим двориштима и испред капија, већ су наслагана дрва.
Прву туру сам спремио негде априла, маја месеца, тако да је ово друга тура. За мене је најбоље да прође гасовод да се прикључимо, то би било решење – сматра мештанин Пирота.
Други Пироћанац каже да је купио шест кубика и да их је платио по 6. 500 динара.
– Услуга сечења је остала на истом нивоу, 800 динара је по кубику, овде у Прокупљу. Искрено, када ти исечеш и дрва, добијеш одмах да ложиш – каже Братислав Радојевић, власник машине за цепање дрва у Прокупљу.
Има огрева, али не и купаца
Северније, у Шапцу и Крагујевцу, стоваришта су пуна, али продавци кажу тренутно немају много купаца.
– Очекујемо да ће у септембру бити више куповине. Цена је за сада 60 евра – наводи Миодраг Димитријевић,продавац из Крагујевца.
Власник стоваришта из Шапца, Драгољуб Станојевић истиче да су цене огревног дрвета и пелета прилично снижене и да пелет тренутно продају по 23 динара.
Благе зиме направиле залихе
На стовариштима у Суботици – угаљ само из увоза, а цене прошлогодишње.
– Угаљ је из Босне, за 18.000 динара из Креке, мрки угаљ из Бановића је 23.000, а црногорски из Пљеваља је 19.500 динара. Некима је остало од прошле грејне сезоне – каже Лајчо Башић Палковић са стоваришта у Суботици.
Због благих зима у протекле две године куповало се мање огрева. Али, с временом се никад не зна, па је добро имати одређене залихе.
РТС