После навршених 65 година живота својство осигураника може се стећи само укључењем у обавезно осигурање по основу запослења, обављања самосталне или пољопривредне делатности, односно обављања уговорених послова
Један наш суграђанин, који ће ускоро напунити 65 година, а који има 11 година уплаћеног стажа и недостаје му још четири да по члану 15 Закона о пензијском и инвалидском осигурању себи обезбеди примања за под старост није био сигуран каква су му права, те се тим поводом обратио медијима са питањем „Да ли може и после 65. године да уплаћује себи доприносе или што је уплатио, уплатио је?“
Како да не дођете у ситуацију да вам фали четири године радног стажа
Каже да није имао средстава да у међувремену уплаћује себи редовно стаж, а иако је радио разне приватне послове, били су без пријаве и на црно. Сад је схватио да би можда могао да остане без икаквих примања јер је 15 година по закону минимум минимума да поднесе захтев за пензионисање. Што он, де факто нема. Занима га може ли новац који је уплаћивао за себе да пребаци на дете које има 16 година и настави да уплаћује за њега.
На питање до када најкасније може да се уплаћује стаж осигурања по члану 15 и да ли родитељи могу да уплаћују за дете и од које године, у Фонду за пензијско и инвалидско осигурање кажу да лица која нису обавезно осигурана, односно нису корисници права на пензију, старија су од 15 година и имају пребивалиште у Србији могу да се укључе у обавезно пензијско и инвалидско осигурање.
– Својство осигураника стиче се даном подношења захтева, а на захтев лица може се стећи најраније 30 дана пре подношења захтева. Ово осигурање престаје с даном за које се лице у захтеву определи или ако допринос не плати у року од шест месеци од дана доспелости када му својство престаје најраније са последњим даном за који је допринос плаћен – кажу у пензијском фонду.
Подношење захтева за стицање права на старосну, превремену старосну пензију, односно инвалидску пензију сматра се захтевом за престанак овог својства осигураника, уколико су испуњени услови за стицање ових права.
– Својство осигураника може се стећи под условом да није наступио неки од случајева по основу којих се остварује право у складу са законом, што значи да се за испуњење услова за старосну пензију својство осигураника по овом основу мора стећи пре навршених 65 година живота. После навршених 65 година живота својство осигураника може се стећи само укључењем у обавезно осигурање по основу запослења, обављања самосталне или пољопривредне делатности, односно обављања уговорених послова – истичу у пензијском фонду.
На питање да ли може неко да настави да уплаћује (супруг, супруга) или дете, како новац не би пропао, истичу да не постоји законска могућност да неко друго лице преузме уплату доприноса по овом основу како би остварило право на пензију.
Доприносе по члану 15 Закона о пензијском и инвалидском осигурању тренутно уплаћује 20.970 грађана у целом систему Фонда ПИО.