Početna » НАША ЗДРАВСТВЕНА КЊИЖИЦА ВАЖИ У 25 ЗЕМАЉА: Погледајте списак и ево шта треба урадити пре поласка на пут

НАША ЗДРАВСТВЕНА КЊИЖИЦА ВАЖИ У 25 ЗЕМАЉА: Погледајте списак и ево шта треба урадити пре поласка на пут

Добра ствар у свему је што српска здравствена књижица важи у одређеним земљама у иностранству мада то многи не знају

Ако ускоро крећете на летовање, пословни пут или туристичку посету иностранству, обратите пажњу. У одређеним земљама у иностранству здравствена књижица Србије важи, с тим што је неопходно обавити процедуру да бисте на путовању добили медицинску помоћ о трошку државе.



Летовање на прву помисао јесте плажа, сунце, таласи, песак, уживанција. Али здравствени проблеми нажалост не дешавају се само кад смо код куће већ и кад одемо на море или генерално отпутујемо негде.

Добра ствар у свему је што српска здравствена књижица важи у одређеним земљама у иностранству мада то многи не знају, а мало је познато и шта то конкретно значи.

Здравствено осигурање

За почетак из РФЗО наводе да Србија има билатерални уговор о социјалном осигурању са више држава који обухвата и област здравственог осигурања. У питању су:

Аустрија

Белгија

Босна и Херцеговина

Бугарска

Холандија

Италија

Луксембург

Мађарска

Северна Македонија

Немачка

Румунија

Словачка

Француска

Хрватска

Црна Гора

Чешка

Словенија

Турска

Тунис

Пољска

Велика Британија

канадска провинција Квебек

Данска

Норвешка

Шведска

У тим државама осигураници из Србије имају право на бесплатну хитну медицинску помоћ како би се отклонила непосредна опасност по живот и здравље осигураних лица. А да би се та погодност за српске туристе и остварила, треба проћи одређену процедуру.

Да би за време боравка у иностранству могли да користе право на хитну медицинску помоћ о трошку РФЗО, осигураници пре поласка на пут треба да добију мишљење изабраног лекара којим доказују да не болују и да у последњих 12 месеци нису боловали од акутних или хроничних болести за које је потребно дуже или стално лечење, односно да нису у стању које би убрзо по доласку у иностранство захтевало дуже лечење и хоспитализацију, укључујући и друге здравствене услуге“, наводе из РФЗО.

Дакле, први корак је да од лекара добијете потврду да не болујете од неке болести за коју је потребно дуже лечење.

Образац потврде о здравственом стању који попуњава изабрани лекар можете преузети на сајту РФЗО.

Други корак је да то мишљење лекара и важећу здравствену књижицу доставите надлежној филијали РФЗО да бисте добили потврду коју носите са собом на пут.

Потврда важи 90 дана

„Та филијала РФЗО вам издаје потврду (двојезични образац) са којом идете на пут и која важи 90 дана. Потврда важи за туристичко путовање, службени пут, када је осигураник упућен од послодавца на стручно усавршавање или специјализацију, на школовање или када путује на школовање или стручно усавршавање које финансира сопственим средствима. Потврда не покрива циљано лечење у иностранству“.

Испоставља се да није само летовање покривено овим споразумом, како многи мисле, већ и сва путовања генерално, осим конкретног лечења у иностранству.

Ту потврду је неопходно предати надлежном лицу у случају здравственог проблема.

Како кажу из РФЗО, ако се деси хитан медицински случај, потврду коју сте добили у Србији (двојезични образац) дајете носиоцу иностраног здравственог осигурања у месту боравка, тј. државној здравственој установи у земљи у коју сте отпутовали. Приватне здравствене установе у иностранству овим споразумом нису обухваћене.

„У тој државној здравственој установи у иностранству ће вам издати документ на основу којег имате право на хитну медицинску помоћ у установама из система јавног здравља државе у којој боравите. Осигураник РФЗО евентуално плаћа партиципацију под истим условима као и осигураници државе у којој борави“.

Из РФЗО додају да је за осигуранике који путују у Пољску и Велику Британију потребна само здравствена књижица и путна исправа.

Осигураници који путују у Данску, Норвешку и Шведску сами плаћају трошкове пружених услуга, уз важећу здравствену књижицу и путну исправу, а плаћене износе рефундира им матично осигурање уз пратећу документацију.

У случају да пре пута нисте прибавили потврду и хитне здравствене услуге у иностранству вам буду наплаћене, можете да по повратку у земљу дирекцији Републичког фонда за здравствено осигурање поднесете захтев за накнаду трошкова. Уз захтев за накнаду трошкова потребно је приложити фотокопију медицинске документације из здравствене установе у којој су пружене здравствене услуге, као и оригинални рачун, тј. доказ да су здравствене услуге плаћене.

РФЗО рефундира трошкове хитне медицинске помоћи за земље са којима немамо споразум

Добра ствар у свему је да осигураници РФЗО имају право на хитну медицинску помоћ о трошку РФЗО и у државама са којима Србија нема споразум о социјалном осигурању, али је у том случају потребно да, уз потврду прибављену пре одласка на пут, сами плате трошкове пружене медицинске услуге, а по повратку у земљу поднесу РФЗО-у захтев за накнаду трошкова, уз прилагање оригиналне рачунске и медицинске документације.

„Током 2023. године РФЗО је издао 61.172 потврду о праву на коришћење здравствене заштите у државама са којима постоји уговор и 4.952 обрасца ОЗ-12 за државе са којима Србија није закључила уговор о социјалном осигурању или тај уговор не обухвата област здравственог осигурања.“.

Такође, РФЗО својим осигураницима пружа могућност да по комерцијалним условима купе путно осигурање за цео свет. То је могуће урадити електронски, попуњавањем обрасца на сајту РФЗО или одласком у најближу филијалу.

„У овом случају осигураник плаћа за пружену хитну и неодложну медицинску помоћ за време боравка у иностранству, а РФЗО му по повратку рефундира трошкове до износа од највише 15.000 евра“.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept