Агенција за лекове и медицинска средства (АЛИМС) објавила је на свом сајту писмо здравственим радницима у којем се позивају на опрез у коришћењу лекова који садрже 5-флуороурацил, код пацијената са умереним или тешким оштећењем функције бубрега.
Лекари се позивају да, пре започињања терапије лековима који садрже 5-флуороурацил, опрезно тумаче резултате мерења нивоа урацила у крви, ради фенотипске карактеризације дефицита ензима дихидропиримидин дехидрогеназе (ДПД) – ензима, који ограничава брзину катаболизма 5-флуороурацила.
5- флуороурацил део је стандардне терапије за лечење низа малигних болести, укључујући:
колоректални карцином
карцином панкреаса
карцином желуца
карцином дојке
карцином главе и врата
Овај лек се најчешће примењује у комбинацији са другим лековима.
У писму, у којем се обраћају носиоци дозвола за лекове који садрже 5-флуороурацил у Србији у сарадњи са Агенцијом за лекове (АЛИМС), наводи се да код пацијената са умереним или тешким оштећењем функције бубрега, концентрацију урацила у крви која се користи за фенотипску карактеризацију дефицита ензима ДПД треба тумачити са опрезом, јер оштећена функција бубрега може довести до повећања нивоа урацила у крви.
– Сходно томе, постоји повећан ризик за нетачну дијагнозу недостатка ензима дихидропиримидин дехидрогеназе (ДПД), што може довести до примене дозе 5-флуороурацила која није довољна и последично до смањене ефикасности лечења – наводи се у писму.
Дихидропиримидин дехидрогеназе је ензим који ограничава брзину катаболизма 5-флуороурацила.
– Пацијенти са нарушеном функцијом ензима ДПД, као резултат имају повећан ризик од тешке и животно ограничавајуће токсичности када су на терапији са 5-флуороурацилом и неким од његових прекусора, па се пре започињања терапије треба урадити фенотипизација и генотипизација – стоји у писму здравственим радницима.
Тестирање пре примене лека
Додаје се да се у циљу идентификације ових пацијента препоручује тестирање на недостатак ДПД пре примене лека.
– Пацијенти са потпуним недостатком ензима ДМД изложени су великом ризику од појаве животно угрожавајуће токсичности или токсичности смртним исходом, и не смеју бити на терапији леком 5-флуороурацил .Такође, пацијенти са делимичним недостатком овог ензима имају повећан ризик од тешке и потенцијално животно угрожавајуће токсичности – пише у овом писму.