У Немачкој алармантно велики број људи болује или умире услед последица зависности од алкохола и никотина. Водеће немачко удружење за борбу против зависности DHS (Deutsche Hauptstelle für Suchtfragen) позвало је власти да хитно реагују – пре свега кроз поскупљење алкохолних пића, што се наводи као једна од најефикаснијих мера у борби против прекомерне конзумације.
У најновијем Годишњаку о зависностима за 2025. годину, DHS истиче да је алкохол у Немачкој међу најприступачнијим у Европи, што значајно доприноси високом нивоу потрошње. Иако се зна да алкохол узрокује огромне здравствене и друштвене трошкове, порези и акцизе на алкохолна пића готово се нису мењали деценијама – последње повећање пореза на пиво догодило се давне 1993. године, а на вино се порез уопште не наплаћује.
„Здравље милиона људи мора имати приоритет у односу на економске интересе алкохолне индустрије,“ истакла је директорка DHS-а Кристина Румел.
Зависност – проблем јавног здравља
Према подацима из Годишњака:
више од 30% становништва у Немачкој пуши,
више милиона људи зависно је од алкохола,
хиљаде људи сваке године умре од последица конзумације алкохола и никотина,
економски трошкови повезани с алкохолом достижу чак 57 милијарди евра годишње,
док трошкови од употребе дувана износе око 97 милијарди евра.
DHS наглашава и да Немачка значајно заостаје у поређењу са другим земљама када је реч о законским ограничењима за:
алкохол и дуван,
никотинске производе,
дигиталне зависности,
као и зависност од игара на срећу.
Позив на хитну акцију
„Зависности и дроге морају бити на самом врху приоритета здравствене политике,“ поручили су из DHS-а. Посебно истичу потребу за:
повећањем акциза на алкохолна пића,
строжим регулативама маркетинга и продаје, нарочито младима,
јачим превентивним програмима и подршком особама у лечењу.
Овај извештај представља јасан позив на узбуну за немачке власти, али и подсећање другим земљама – укључујући и Србију – да се са зависностима не сме попуштати, већ их треба препознати као један од највећих изазова јавног здравља у 21. веку.