Ratovi, klimatska kriza i pritisak zbog obaveza u školi – to su teme koje, prema novom istraživanju, često brinu učenike u Nemačkoj.
Više od trećine ispitanih (39 odsto) u poslednje vreme često ili veoma često brine zbog ratova, poput onih u Ukrajini, Siriji, Izraelu i Gazi, kako pokazuje Nemački školski barometar fondacije Robert Boš.
Na drugom mestu među brigama je pritisak da se postigne uspeh u školi. Četvrtina ispitanih navela je da se u poslednje vreme brine da neće dobiti dobre ocene. Posebno se to odnosi na devojčice između 14 i 17 godina.
Takođe, četvrtina učenika često ili veoma često razmišlja kako ljudi uništavaju klimu i životnu sredinu.
Brige utiču na dobrobit učenika. Više od svakog četvrtog ispitanika ocenjuje kvalitet svog života kao nizak.
Petina ispitanih navodi da su psihički opterećeni, a u porodicama s nižim prihodima taj procenat raste na trećinu.
„Treba da nas alarmira činjenica da četvrtina učenika školu doživljava kao izvor pritiska, nisko ocenjuje kvalitet svog života i navodi da se suočava s raznim egzistencijalnim strahovima“, izjavila je Dagmar Volf (Wolf) iz fondacije Robert Boš.
Iako se kvalitet života od pandemije postepeno poboljšava, još je ispod nivoa pre globalne zaraze i sporije se oporavlja nego u drugim zemljama.
Nemački školski barometar, koji od 2019. sprovodi fondacija Robert Boš, redovno pruža reprezentativne uvide u aktuelnu situaciju u nemačkim školama.
Za najnovije izdanje istraživanja, institut Forsa je od 26. aprila do 20. maja ispitao 1.530 učenika uzrasta od osam do 17 godina, kao i po jednog roditelja svakog učenika.