Lopovi u Nemačkoj odnose sve više automobila. Prošle godine ukrali su 15.924, za devet odsto više nego 2022, navodi se u izveštaju kriminalističke policije (BKA).
U bilans ulaze i pronevere – na primer, kada se vozila na lizing ne vrate. Na pronevere otpada 17,8 odsto krađa. Udeo je porastao za 18,6 odsto, što je najviše u poslednjih pet godina.
Broj kamiona koji su nestali porastao je za 48 odsto, premašivši 1.000. „Ovo je pre svega posledica niza krađa manjih kamiona u Berlinu“, objasnili su u BKA.
Sa 469 slučajeva, broj ukradenih kamp-prikolica je gotovo isti, iako je novih registracija prošle godine bilo znatno više nego 2022.
„Zbog visokog očekivanog profita, kamp-prikolice će i dalje biti u fokusu međunarodnih kriminalnih grupa“, stoji u izveštaju.
I osumnjičenih je 2023. bilo više, za 10,2 odsto, odnosno 19.660. „Veliki deo počinilaca deluje u organizovanim grupama“, navodi BKA. Kriminalci međusobno dele poslove krađe, trgovine i transporta.
Istočna Evropa je i dalje ključno ciljno i tranzitno područje za međunarodni transport ukradenih vozila. Turska je najvažnija tranzitna zemlja za vozila koja idu na Bliski istok.
Posebno Ujedinjeni Arapski Emirati imaju značajnu ulogu kao tržište za luksuzna vozila i delove automobila ukradene u Nemačkoj.
Policija sve češće primećuje da lopovi putuju iz mesta u mesto, provaljuju u stanove, kradu ključeve vozila, a onda i automobile.
Ponekad koriste tehnologiju, na primer otvaranje vozila radio-signalom sa veće udaljenosti.