Početna » НОВА ПРАВИЛА ЗА ДОБИЈАЊЕ СТАМБЕНИХ КРЕДИТА Нови предлог закона доноси олакшице за дужнике: Банке морају понудити две опције за отплату кредита

НОВА ПРАВИЛА ЗА ДОБИЈАЊЕ СТАМБЕНИХ КРЕДИТА Нови предлог закона доноси олакшице за дужнике: Банке морају понудити две опције за отплату кредита

Стручњак открио детаље нове велике измене закона у Србији, овога пута тичу се стамбених кредита.

У Предлогу Закона о заштити корисника финансијских услуга, како је навела гувернерка Народне банке Србије (НБС) Јоргованка Табаковић, једна од кључних новина је обавеза банака да корисницима који имају проблеме у отплати кредита понуде конкретне олакшице. Овим се уводе механизми који корисницима стамбених кредита омогућавају бољу контролу над решавањем дугова.



Према речима гувернерке, банке ће бити у обавези да понуде две могућности. Прва је да дужник у року од најмање 60 дана сам прода некретнину и из купопродајне цене измири дуг према банци. Друга опција је пренос права својине на банку, чиме се дуг сматра измиреним.

Дејан Гавриловић из удружења за заштиту потрошача „Ефектива“ оценио је да је реч о значајној новини, имајући у виду досадашњу праксу у којој су банке путем извршитеља плениле и продавале некретнине, често испод тржишне вредности. Он је истакао да су се у прошлости дешавале ситуације у којима је дужнику, упркос продаји имовине, остајао значајан дуг.

– Пре увођења електронских лицитација, дешавало се да људима одузимају некретнине за 30 одсто реалне вредности. Тако је, на пример, особа која дугује 50.000 евра губила стан вредан 70.000 евра који би био продат за свега 30.000 евра. Упркос губитку стана, та особа би остајала дужна банци додатних 20.000 евра – навео је Гавриловић.

Он је додао да се овакве ситуације нису бележиле у последње две до три године, али да ће нови закон увести јасну и обавезујућу норму – банка ће морати да остави дужнику најмање два месеца да сам прода некретнину, што ће му омогућити да постигне бољу цену.

Према његовим речима, многи грађани погрешно сматрају да не могу продати некретнину која је под хипотеком. Новим прописима се уводи могућност да, по пријему обавештења од банке, корисник самостално прода некретнину или пренесе власништво на банку. Упозорио је, међутим, да у случају преноса својине дужници морају бити опрезни и водити рачуна да вредност некретнине буде у складу са висином дуга, како не би дошло до неравноправне размене.

У оквиру истог предлога закона, како је подсетила гувернерка Табаковић, предвиђено је и ограничавање каматних стопа. Ово ће се односити на готово све врсте кредита – стамбене, потрошачке и готовинске, као и на кредитне картице и дозвољена и недозвољена прекорачења.

– Предложеним мерама желимо да спречимо банке да наплаћују превисоке каматне стопе и да у случају наглог раста стопа, као што је био случај 2022. и 2023. године, корисницима омогућимо више времена за прилагођавање – истакла је гувернерка на седници Одбора за финансије Скупштине Србије.

Као додатни циљ навела је подстицање банака да одобравају, а грађана да узимају стамбене кредите са фиксном каматном стопом, чиме би се повећала сигурност и предвидивост у отплати дугорочних задужења.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept