Početna » НОВЕ ЦЕНЕ ОБАВЕЗНОГ ОСИГУРАЊА АУТОМОБИЛА

НОВЕ ЦЕНЕ ОБАВЕЗНОГ ОСИГУРАЊА АУТОМОБИЛА

Они који су ових дана продужили регистрацију возила, платили су нешто већу суму, а разлог за то је поскупљење обавезног осигурања. Нове цене су сада више за око пет одсто.

Осигуравачи су за ново поскупљење добили сагласност Народне банке Србије, пише еуронеwс.рс.

Централна банка уважила је аргументе осигуравача и у априлу одобрила ново повећање цена у складу са прописима.



„Удружење осигуравача Србије је, након добијања претходне сагласности Народне банке Србије, усвојило минималну тарифу премије осигурања од аутоодговорности, сагласно закону. Друштва за осигурање су затим донела своје појединачне тарифе премија тог осигурања као акт своје пословне политике“, навели су за Еуронеwс Србија у НБС.

Без тог обавезног осигурања се не може регистровати возило.

Цена обавезног осигурања се одређује на основу снаге мотора и премијског степена. Претходно поскупљење је било прошле године када је Народна банка Србије дозволила осигуравајућим кућама да цену подигну до 15 одсто.

НБС дала сагласност у априлу
Удружење осигуравача Србије је Народној банци Србије поднело захтев за давање сагласности на повећање минималне тарифе премија за осигурање власника моторних возила од одговорности за штете причињене трећим лицима и премијски систем за осигурање власника моторних возила од одговорности за штете причињене трећим лицима.

Осигиравачи су, како додају у НБС, за то поскупљење дали и образложење.

„Поднетим захтевом предложено је повећање премије осигурања од аутоодговорности из потребе за покрићем увећаних трошкова пословања односно уважавајући утицај инфлаторног притиска који је посебно био изражен током 2022. године, а који и поред свих мера усмерених на рационализацију и оптимизацију трошкова (укључујући и опсежне контролне активности које је са циљем смањења трошкова спровођења у осигурању од аутоодговорности Народна банка Србије спроводила током 2019. и 2020. године, а које су омогућиле и повећање бонуса током 2020. године односно умањење премије од пет до 10 одсто за оне власнике моторних возила чијом употребом у саобраћају није проузрокована штета) није омогућио њихову оптимизацију“, навели су у НБС.

Додају да раст премије осигурања изазван инфлацијом, односно њеним утицајем на трошкове пословања друштава за осигурање, није у претходном периоду био присутан само у сегменту осигурања од аутоодговорности, већ и у сегменту осталих услуга које пружају друштва за осигурање, при чему се тај раст премије с обзиром на добровољност тих услуга осигурања, одвијао у претходном периоду и без претходне сагласности регулатора.

„У случају осигурања од аутоодговорности, Народна банка Србије је искористила постојећа законска решења и своју улогу као супервизора и спроведеном анализом током 2022. године утврдила да спречавање повећања премије у том тренутку неће негативно утицати на стабилност пословања друштава, али ни на обавезу извршења права из уговора о осигурању од аутоодговорности, али ће допринети мерама Народне банке Србије на сузбијању тада значајног раста инфлације“, кажу у НБС.

Наводе да су мере Народне банке Србије дале резултате и да се инфлација током ове године вратила у границе циља, што има позитиван макроекономски утицај не само на тржиште осигурања већ на целокупну привредну активност у Републици Србији.

„Уважавајући наведене аргументе, али пре свега и чињеницу да је повећање које је предложило Удружење осигуравача Србије у оквиру ограничења прописаних Законом о обавезном осигурању у саобраћају, као и да неће негативно утицати на средства намењена за решавање одштетних захтева односно исплату накнаде из осигурања, НБС је, сагласно члану 108. став 2. наведеног Закона, у априлу дала сагласност за предложено повећање минималне тарифе, односно њено увећање за 5,26 одсто“, кажу у НБС.

Шта кажу у Удружењу осигуравача
На питање због чега је без икакве најаве поново повећана цена обавезног осигурања од аутоодговорности, из Удружења осигуравача Србије су за емисију САТ која се емитује на РТС навели да је поскупљење обавезног осигурања аутоодговорности узроковано инфлаторним притисцима, који се односе како на исплату штета оштећеним лицима, тако и на трошкове спровођења осигурања.

„Наиме, позната је чињеница да је у последњих неколико година дошло до значајног поскупљења радног часа у сервисима за поправку моторних возила. Инфлација је довела до значајног повећања цена резервних делова, а истовремено цене половних возила које служе као репер за обрачун штета су такође у порасту“, наводи се у одговору.

Додају да све наведено последично доводи до пораста и фреквенције штета, јер је у последње време забележено напуштање праксе решавања чак и најситнијих оштећења договором између учесника саобраћајне незгоде, већ се због цене резервних делова и повећаних трошкова поправке у сервисима готово све штете решавају преко осигурања.

„Са друге стране, трошкови спровођења осигурања расту, а као најочигледније примере наводимо раст енергената, зарада запослених, закупнина, цена ИТ услуге и слично“, навели су у Удружењу осигуравача Србије.

На питање колико је та услуга у просеку поскупела у односу на цене које су важиле до маја, у Удружењу осгиравача Србије су рекли да је поскупљење премије полиса обавезног осигурања аутоодговорности било линеарно и износило је 5,26 одсто.

еуронеwс.рс



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept