Они ће од 1. фебруара наредне године моћи преко тог портала и портала других државних институција електронски да добију потребна документа, информишу се о порезу на имовину, као и да је плаћају електронским путем.
Дачић је оценио да је то корак напред ка дигитализацији и модернизацији администрације кроз увођење и примену савремених техника и процеса.
„Тиме ми добијамо подршку у употреби информационо-комуникационих ресурса у циљу пружања електронских услуга и коришћења капацитета који већ постоје да би се могли користити у нашим дипломатско-конзуларним представништвима(ДКП). Посредством ДКП омогућићемо грађанима у иностранству одговарајуће услуге, што ће допринети доступности коришћења портала еУправе у иностранству“, истакао је шеф српске дипломатије.
То практично значи, објаснио је, да лица која бораве у иностранству неће више морати да долазе у Србију да би информисали о порезу на имовину.
„Биће им омогућено да преко своји мобилних телефона прате своје пореске обавезе на имовину чији су власници у Србији, електронски ће добијати решења о пореским обавезама на годишњем нивоу, а своје пореске обавезе моћи ће да плаћају електронским путем“, рекао је Дачић.
Такође, лица која бораве у иностранству сада ће моћи електронским путем да добију извод из матичне књиге рођених, извод из матичне књиге венчаних и сва друга документа која се издају.
Родитељ који је у иностранству моћи ће електронским путем да сагласност да се малолетном детету изда пасош у Србији.
„То су само неки од примера који показују значај дигитализације и користи који ће имати грађани у иностранству. Свакако да ћемо морати и треба даље да се осавремењујемо у тој области, али ово је историјски корак јер, на неки начин, изједначујемо права грађана који живе у иностранству са оним у Србији“, закључио је Дачић.
Министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић рекао је да ће споразум два министарства довести до тога да од 1. фебруара наредне године сви наши грађани и држављани који живе у дијаспори врло лако могу да се региструју на порталу електронске управе и користе све услуге које се налазе на порталу еУправе, али и других државних органа.
„Ово значи да ћемо у нашим амбасадама и ДКП широм света омогућити нашим држављанима да, уз помоћ овлашћених лица, региструју свој електронски идентитет на порталу еУправе, али и да активирају мобилну апликацију и користе све услуге еУправе, пре свега на порталу, али и на свим осталим државним порталима“, рекао је Јовановић.
Он је додао да ће моћи ураде све везано за локалне пореске администрације, плаћање пореза на имовину и увере се у стање дуга, захтев за уверење о порезу на имовину.
„Моћи ће да користе систем е-фактура, извод из матичних књига и уверења о држављанству. Моћи ће да изваде уверење о некажњавању МУП-а, да пријаве боравиште странца, да закажу термин за издавање пасоша или личне
карте, па када дођу у Србију да их и изваде и многе друге услуге“, набројао је Јовановић и додао да су све електронске услуге и изводи бесплатни на порталу еУправе.
„Грађани у иностранству су били хендикепирани, нису могли да користе те услуге, а од 1. фебруара то ће моћи. Обећавам да ћемо са наше стране све да урадимо да помогнемо МСП у дигитализацији када је у питању рад у земљи, почев од инфраструктуре државног Дата центра, наше клауд инфраструктуре и других електронских услуга“, поручио је министар телекомуникација.
Извор: Танјуг