При утврђивању висине прве пензије узимају се лични и годишњи коефицијент, општи бод као и пензијски стаж осигураника, а у најновијем броју Гласа осигураника, гласила Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање (ПИО), стручњаци Фонда ПИО објашњавају шта заправо представљају ови елементи и како се утврђују.
Суштина је да се остварене зараде у току године пореде са просечном зарадом у држави и њихов однос представља годишњи коефицијент, док се на основу свих годишњих коефицијената рачуна просечна вредност и то је заправо лични коефицијент осигураника.
Истиче се да закон у ову рачуницу уводи нека ограничења, која на крају значе и ограничење у висини пензије, па годишњи коефицијент не може да буде већи од пет, што значи да ако је годишња зарада већа од петоструког државног просека, све што је преко пет не утиче на обрачун.
Постоји и ограничење на нивоу просечног коефицијента за све године, па просек, односно лични коефицијент не може да буде већи од 3,8.
Одређивање стажа
Из Фонда ПИО наводе да када се одреди коефицијент, на ред долази стаж, при чему се у укупно трајање урачунава не само стаж осигурања, већ и посебан стаж.
Тај посебни стаж за жене је најчешће стаж у трајању од две године по основу рођења трећег детета, а код мушкараца се овај стаж обично добија по основу учешћа у оружаним акцијама. Жене у овој фази рачунице имају и увећање укупног стажа за шест процената, а увећање имају и инвалидски пензионери, по формули која узима у обзир дан инвалидности и навршене године живота.
Израчунавање општег бода
Укупно трајање пензијског стажа множи се са претходно утврђеним личним коефицијентом и ова вредност представља општи бод. За одређивање висине пензије лични бод се множи са општим бодом а он се одређује у складу са законским прописима и важи за све пензионере. Општи бод заправо представља вредност једног личног бода у динарима.
Као веома важно из Фонда ПИО истичу, да општи бод важи за све пензионере и када се пензија повећава, за исти проценат се повећава и вредност општег бода.
Додају да то значи да ко оствари право на пензију пре повећања, оно ће му се урачунати на решењем одређен износ, а уколико је право остварено на дан повећања или после, онда је повећање већ урачунато. Тиме се, указују из Фонда ПИО, обезбеђује да нико не буде закинут за повећање пензије због датума када је право остварено.
Пензионери често прво добију привремена решења а разлог за то је чињеница да неки податак који може да утиче на висину пензије није утврђен. То је или податак о основици осигурања или о навршеном стажу у некој или у више година а могуће је да истовремено недостају оба податка.
Из Фонда ПИО наглашавају да је до 2019. године последња година рада врло често била узрок привремености решења, јер је било немогуће утврдити коефицијент док се не објави просек за ту годину, а то је тек следеће календарске године.
Промена прописа од 2019. је овај недостатак у великој мери отклонила и сада се подаци који се односе на стаж остварен у години у којој се остварује право у великом броју случајева утврде пре доношења решења. Разлози за привременост решења сада су углавном пропусти послодаваца.
Блиц/Мондо