недеља, фебруар 23, 2025
Početna » ОД ПОНЕДЕЉКА 24. ФЕБРУАРА КРЕЋЕ НОВИ БОЈКОТ МАРКЕТА-ПОГЛЕДАЈТЕ КОЈИ ЈЕ ПРВИ И ПО КОМ СИСТЕМУ

ОД ПОНЕДЕЉКА 24. ФЕБРУАРА КРЕЋЕ НОВИ БОЈКОТ МАРКЕТА-ПОГЛЕДАЈТЕ КОЈИ ЈЕ ПРВИ И ПО КОМ СИСТЕМУ

Бојкот трговинских ланаца у Србији због високих цена биће настављен у понедељак, 24. фебруара, а Удружење за заштиту потрошача Ефектива позвало је грађане да овог пута бојкотују само један трговински ланац на седам дана.

Потрошачи су путем анкете гласали за бојкот компаније Делезе, односно Маxи и Шоп&Го продајних објеката.

“Овог пута позивамо на појединачни бојкот трговаца, а према гласовима потрошача први на тој листи је Делхаизе, односно Маxи и Схоп&Го, за који је гласало 66,8 одсто грађана. Други је Мерцатор са 20,7 одсто, док је Лидл трећи са 7,3 одсто гласова потрошача. Универеxпорт добио је три одсто, а ДИС 2,2 одсто гласова”, каже за Бизнис.рс председник Ефективе Дејан Гавриловић и додаје да ће овим редоследом и ићи појединачни бојкот.



Како напомиње наш саговорник, иако су се овог пута одлучили за само један трговински ланац, препорука потрошачима је да – колико год су у могућности – смање куповину и код осталих трговаца, јер ће само на тај начин успети да утичу да цене хране у Србији дугорочно буду ниже него што су сада, а реалност је да су међу највишима у Европи.

Иако још увек нема званичних резултата од прошлонедељног бојкота, Гавриловић каже да је, према процени Ефективе, промет трговинских ланаца за пет дана пао за око 25-30 одсто.

Након Делхаизе-а ово удружење позваће потрошаче на седмодневни бојкот трговинског ланца Мерцатор и њихових Идеа и Рода продајних објеката, а затим Лидла.

За годину дана највише поскупели шећер, џем и чоколада
Потрошачке цене у јануару 2025. године повећане су за 4,6 одсто, у поређењу са истим месецом претходне године, показује најновији извештај Републичког завода за статистику (РЗС).

Када је реч о храни и безалкохолним пићима, највеће поскупљење за годину дана бележе шећер, џем, мед и чоколада – 15,1 одсто, а одмах иза њих су кафа, чај и какао са 12,6 одсто.

Према званичној статистици, раст цена од 11,2 одсто забележен је и код уља и масти. Воће је поскупело за 12,5 одсто, а поврће 5,3 одсто. Хлеб и житарице скупље су за 3,8 одсто, док је месо јефтиније за 1,3 одсто.

Коментаришући потрошачке цене, Дејан Гавриловић оцењује да је једино образложење за производе попут кафе, какаоа и чоколаде раст цена на глобалном нивоу због временских непогода које погађају произвођаче.

Ипак, он сматра да су овакве ситуације за трговце често “параван” за неосновано подизање цена, јер су робу коју имају на лагеру већ платили по старој цени.

“Током бојкота у продајним објектима је било прилично занимљивих акција на одређене производе. Рецимо, штрудла једног произвођача, која никада није коштала испод 100 динара сада се могла наћи за 85. Једна од популарних супа из кесице продавала се за 33 динара. Претпостављамо да су оваквим акцијама трговци желели да умање ефекат бојкота и да привуку људе да купују код њих. Ипак, ми хоћемо трајно ниже цене, а не акције”, закључује председник Удружења за заштиту потрошача Ефектива Дејан Гавриловић.

Бизнис.рс



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept