Početna » ОД СЛЕДЕЋЕ ГОДИНЕ НОВИ УСЛОВИ ЗА ПЕНЗИЈУ Старосна граница се помера, а ово су најновија правила

ОД СЛЕДЕЋЕ ГОДИНЕ НОВИ УСЛОВИ ЗА ПЕНЗИЈУ Старосна граница се помера, а ово су најновија правила

Сви они који планирају да од Нове године напусте радно место и оду у пензију морају да знају да за непуна два месеца почињу да важе нова правила за пензионисање.

Прописи налажу да ће све даме које од 1. јануара завршавају радну каријеру моћи у пензију само под условом да су напуниле најмање 63 године и 10 месеци. До краја 2024. старосна граница је била на 63 године и осам месеци.

Да би осигураник стекао право на старосну пензију потребно је да, испуни законом прописане услове у погледу година живота и стажа осигурања. Прописима који су ступили на снагу 1. јануара 2015. године промењени су услови за остваривање права, а два најважнија које морају да имају су:



− 65 година живота и најмање 15 година стажа осигурања
− 45 година стажа осигурања, без обзира на године живота

Ова одредба (65 година живота и најмање 15 година стажа осигурања) ће се у потпуности примењивати тек од 2032. године, јер је Законом прописан прелазни период у коме ће се ти, измењени, услови за осигураника жену, у погледу навршења потребних година живота уводити поступно. То ће у пракси изгледати овако:

– 2025. – 63 године и десет месеци живота

– 2026. – 64 године живота

– 2027. – 64 године и два месеца живота

– 2028. – 64 године и четири месеца живота

– 2029. – 64 године и шест месеци живота

– 2030. – 64 године и осам месеци живота

– 2031. – 64 године и десет месеци живота

– 2032. – 65 година

Право на старосну, односно превремену старосну пензију се признаје, у правилу, по престанку осигурања од дана испуњења услова, а највише шест месеци уназад од дана подношења захтева. Признаје се само стаж за који су плаћени доприноси, зато на време проверите свој М-4 образац. Листинг са подацима о стажу и зарадама можете добити и у филијали уз личну карту, бесплатно.

Уколико испуњавате минимум услова за пензију, а нису утврђени сви подаци од значаја за одређивање висине права, добићете привремено решење о висини пензије, а по утврђивању недостајућих података решење о коначном износу пензије. Ако у року од три године не буду утврђени недостајући подаци, износ пензије утврђен привременим решењем постаје коначан, о чему се доноси посебно решење.

Ако сте радили у иностранству, укључујући и бивше југословенске републике, о праву на пензију према стажу осигурања оствареном у иностранству одлучиће се по прописима земље у којој сте радили. Законски рок за доношење решења је два месеца.

Пензију можете примати на текући рачун, на рачун установе у којој сте смештени, на девизни рачун (ако имате пребивалиште ван територије Републике Србије) и преко овлашћеног лица. Пензионер је дужан да пријави Фонду промену адресе и сваку другу промену која је од утицаја на право.

Извор: kurir.rs



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept