У Србији су малопродајне цене свињског меса преполовљене, од ускршњих празника, али је дошло до стабилизације цена на тржишту са повременим осцилацијама, а агроаналитичар Горан Ђаковић је рекао да је откупна цена прасади благо порасла претходних дана и да је на југу земље била око 350 динара по килограму.
Ђаковић је рекао за Танјуг да цена прасади у централном и западном делу земље износи 450 динара, док су товљеници око 190 динара.
Он навео да је након енормно високих цена прасади у време празника у мају ове године дошло до смиривања ситуације и очекиваног пада цена, јер је и потражња смањена.
Ипак, додао је, према извештајима са пијаца и из кланица у последњих неколико дана дошло је до благог раста цена прасади.
„Након енормно високих цена прасади у време Ђурђевдана и ускршњих празника дошло је до смиривања ситуације и очекиваног пада цена, јер се смањила и потражња. Сада смо у сезони годишњих одмора и дошло је до додатних смањења тражње, нарочито прасади. Исто се односи и на велике свиње и код њих је дошло до пада цена“, рекао је Ђаковић за Танјуг.
Он је навео да се на јесен очекује ново поскупљење, због раста потражње, пред сезону зимских слава и празника.
„Наравно да ће на јесен доћи до раста цена, јер ће доћи до раста потражње како прасади тако и већих свиња, јер нам долазе касније и славе и свадбе. Изаћи ћемо из постова, не заборавите да смо до пре неки дан имали и петровски пост“, оценио је Ђаковић.
Врућине су, такође, узроковале смањену тражњу, додао је Ђаковић.
Према извештају Система тржишних информација пољопривреде Србије (СТИПС) раст откупне цене товних свиња телесне масе од 80 до 120 килограма забележен је у прошлој недељи у кланицама на подручју подрињског региона, јер је доминирао износ од 250 дин по килограму.
Према овом извештају у кланицама на подручју Шапца и околине забележен је раст откупне цене прасади, телесне масе од 16 до 25 килограма на доминантних 450 динара за килограм и товних свиња, телесне масе од 80 до 120 килограма на 260 динара по килограму.
На пијаци живе стоке у Пироту дошло је до пада цене прасади у односу на претходни период, пошто је и код грла телесне масе до 15 килограма и код телади тешких од 16 до 25 килограма доминирао износ од 450 динара за килограм.
У кланицама на подручју јабланичког региона евидентиран је пад откупне цене прасади, телесне масе од 16 до 25 килограма, пошто је доминирао износ од 300 динара за килограм.
Поред прасади кланичари су откупљивали и товне свиње, телесне масе од 80 до 120 килограма, по доминантној цени од 220 динара за килограм.
Раст продајне цене крмача за клање забележен је у седмици за нама на пијаци живе стоке у Крагујевцу, јер су се најчешће могле пазарити по цени од 190 динара по килограму.
За разлику од њих нижа је била цена товних свиња, телесне масе преко 120 килограма, јер се продаја ове категорије свиња одвијала по цени од 200 динара за килограм.
У кланицама на територији шумадијског региона дошло је до пада откупних цена прасади, телесне масе од 16 до 25 килограма и цена је 300 динара за килограм, као и крмача за клање односно 180 динара по килограму.
Кланичари са подручја Нишавског региона подигли су износ откупних цена прасади телесне масе од 16 до 25 килограма, јер је у седмици за нама доминирао износ од 350 динара за килограм,док су на сточној пијаци у Лесковцу продајне цене прасади и товних свиња биле на прошлонедељном нивоу.
Изостала је понуда прасади и осталих категорија свиња на пијаци живе стоке у Пожаревцу током протекле седмице, а кланичари са подручја браничевског региона, такође, нису откупљивали прасад и остале категорије свиња током протекле недеље.
Извор: Танјуг