Министарство здравља и Национални савет ромске националне мањине организовали су обуку за здравствене медијаторке у Београду, Новом Саду, Смедереву и Пожаревцу. Обука је посвећена унапређењу здравствене заштите и подизању свести у ромским заједницама.
У уводном делу обуке, присутнима су се обратили Далибор Накић, председник Националног савета, др Оливера Јовановић, консултанткиња за здравство Министарства здравља, и Драган Ђорђевић, програмски координатор.
Током обуке, медијаторке су стекле знања о организовању здравствено-васпитног рада, едукацији ромских породица о здравим стиловима живота и унапређењу хигијенских услова у ромским насељима. Поред тога, обрађене су теме попут заштите репродуктивног здравља, превенције нежељених трудноћа, као и препознавања и решавања породичног насиља.
Једна од учесница, Милена Марковић из Пожаревца, истакла је значај оваквих обука за свакодневни рад здравствених медијаторки:
“Обука нам је пружила конкретна упутства како да на терену радимо са породицама и едукујемо их о здравим навикама и бољој хигијени. Верујем да ћемо уз овакве програме значајно допринети унапређењу здравља у нашим заједницама”, казала је она.
Сања Ристић из Смедерева, осврнула се на практичну вредност обрађених тема.
“Сматрам да је обука била изузетно корисна, нарочито када је реч о репродуктивном здрављу и превенцији насиља у породици. Добила сам важне информације и осећам се оснажено и спремно да пружим подршку женама и породицама у нашој заједници”, рекла је Ристић.
Овакве обуке не само да доприносе професионалном развоју здравствених медијаторки, већ представљају и кључан корак ка јачању здравствене и социјалне инклузије ромске заједнице. Заједнички рад Министарства здравља и Националног савета показује да системска решења могу донети значајне промене у животима најрањивијих група у друштву.
Фото Национални савет Ромске националне мањине