Електропривреда Србије је у периоду од 1. јуна до 7. јула забележила највећу потрошњу електричне енергије 26. јуна од 98 милиона киловат-сати.
У ЕПС-у наводе да и током таласа високих температура обезбеђују довољно електричне енергије за грађане и привреду Србије и упозоравају да свакодневно коришћење клима уређаја током лета из године у годину повећава потрошњу и у најтоплијим месецима.
– Да би обезбедио континуирану испоруку електричне енергије без угрожавања резерви у акумулацијама ЕПС је на слободном тржишту набављао енергију у такозваним соларним сатима када је цена нижа од варијабилних трошкова производње, а понекад и негативна – наводе из ЕПС-а за Енергију Балкану.
Kако је наведено, просечна потрошња у периоду од 1. јуна до 7. јула била је око 84 милиона кWх, што је за око 4,5 милиона киловат-сати више од просечне дневне потрошње у претходних 10 година односно милион кWх више него у истом периоду 2024. године.
Из ЕПС истичу да производња угља и електричне енергије у капацитетима Електропривреде Србије функционише сигурно и стабилно.
– ЕПС, као и увек у свим временским условима и ситуацијама, и током таласа високих температура обезбеђује довољно електричне енергије за грађане и привреду Србије – кажу у највећој српској компанији.
Ремонти у термо и хидроелектранама одвијају се у складу са планом. Највећи број ремоната у термо и хидроелектранама завршен је током пролећа, наводе у ЕПС, а з авршени су послови у Лимским ХЕ – Увац, Kокин Брод и Бистрица.
У току су ремонти у ХЕ Ђердап 1, Ђердап 2, Бајина Башта и Зворник. У реверзибилној ХЕ Бајина Башта у току је ревитализација другог агрегата, док је ревитализација првог агрегата успешно завршена прошле године.
Неповољна хидролошка ситуација диктира производњу струје у хидроелектранама, а иако су агрегати у ХЕ погонски спремни, низак водостај утиче на производњу и према досадашњим подацима, производња ХЕ у овој години је за око 20 одсто нижа него у 2024.
БОНУС ВИДЕО: