Наиме, одлуком о привременом ограничењу каматних стопа код уговора о кредиту закључених с грађанима коју је усвојио Извршни одбор Народне банке Србије предвиђено је да се код постојећих и нових кредита с променљивом каматном стопом не може применити каматна стопа већа од пет одсто, као и да код нових кредита с фиксном каматном стопом та стопа не може бити већа од пет одсто.
Поред ограничења каматних стопа код стамбених кредита, прописано је и ограничење каматних стопа за готовинске и потрошачке кредите. Тако номинална каматна стопа код тих кредита одобрених у динарима не може бити већа од 14,75 одсто, а ефективна каматна стопа, која укључује све трошкове, не може бити већа од 15,75 одсто. Код кредитних картица и дозвољеног прекорачења, НБС је навела и да постоји ограничење ефективне стопе од 17,75 одсто, односно 19,75 одсто, што у случају дозвољеног прекорачења значи за све кориснике овог производа одмах смањење стопе за једну трећину.
Из Народне банке су појаснили да се доношењем ове одлуке обезбеђује примена ограничења каматних стопа која су предвиђена Предлогом закона о заштити корисника финансијских услуга, да је одлука привременог карактера и да ће важити до усвајања овог законског предлога, а најкасније до краја 2025. године.
Нови износ рефакција на гориво превозницима
Сходно изменама Закона о акцизама, примењиваће се нови износ рефакција на гориво превозницима и то тако што ће се он повећати с 15,19 динара по литру дизел-горива на 34,56 динара, што је повећање од 19,37 динара по литру. Нови износ повраћаја акциза примењиваће се од 1. јула, а очекује се да ће ова мера побољшати економски положај свих који се баве превозом терета и путника у друмском саобраћају, посебно у делу који се односи на домаћи друмски превоз.
Иначе, према подацима Народне банке Србије (НБС) из прошле године, просечне пондерисане каматне стопе на дозвољена прекорачења на годишњем нивоу у просеку су била 28,49 одсто.
Међутим, висина камате варира од банке до банке, па тако иду од 11,22 одсто, до 33,41 одсто банци.
Новине нас ове године чекају и у царинским прописима. Од почетка године примењиваће се и Уредба о усклађивању номенклатуре царинске тарифе за 2025. годину коју је усвојила Влада Србије. Овом Уредбом усклађена је номенклатура царинске тарифе с комбинованом номенклатуром Европске уније за наредну годину, која ће се примењивати на сврставање производа у царинској тарифи. Уредба обухвата и стопе, односно износе царине утврђене царинском тарифом која чини саставни део Закона о царинској тарифи, као и стопе царине које се примењују у складу са закљученим споразумима о слободној трговини, примењене на усклађену номенклатуру. У њој су наведена основна правила за примењивање царинске тарифе, као и преглед ознака, симбола и скраћеница.
Д.М. Дневник