Дугорочно низак притисак (хипотензија) може ометати свакодневне активности и функционисање. Особе које имају хипотензију често пате од постуралне вртоглавице (када нагло устану), као и од константног осец́аја умора и слабости, који се повец́ава током дана, и који доводи до ограничења у испуњавају уобичајених дневних задатака.
Докторка Олга Личина, клинички нутрициониста, саветује које навике и намирнице треба избегавати, а које могу помоћи да умањите тегобе до којих доводи низак крвни притисак и осећате се боље.
Крвни притисак је сила крви унутар артерија. Крвни притисак не остаје стално исти, он се мења како би задовољио потребе тела и нормално је да крвни притисак расте и пада током дана. На њега утичу различити фактори, укључујуц́и положај тела, дисање, емоционално стање, вежбање и сан.
Крвни притисак се бележи као два броја. Вец́и број је притисак у артеријама док срце испумпава крв током сваког откуцаја. Ово је систолни крвни притисак. Доњи број је притисак док се срце опушта пре следец́ег откуцаја и ово је дијастолни крвни притисак. Оба се мере у јединицама које се зову милиметри живе (ммХг).Низак крвни притиска се сматра када су вредности испод 90/60 мм/Хг.
Симптоми ниског крвног притиска могу укључивати:
замагљен вид
конфузију
вртоглавицу
несвестицу
мучнину и/или поврац́ање
поспаност
слабост
малаксалост
Да ли је потребно да особе које имају низак крвни притисак избегавају одређене намирнице?
– Бело брашно и остали прости угљени хидрати спадају у храну која се брзо вари и брзо прави пик глукозе који брзо и пада у крви. То доводи до поспрандијалне хипотензије, низак крвни притисак након оброка. Зато је неопходно да оброк буде богат влакнима, мастима и протеинима. На пример одлична ужина је парче сира са ланеним плочициама – каже др Личина.
Са зачинима такође треба бити опрезан
– Бели лук садржи једињења као што је алицин, која опуштају крвне судове и помажу проток крви, што за последицу снижава крвни притисак. Треба бити опрезан и са першуном и босиљком.
Могу ли помоћи одређени витамини који утичу на бољу циркулацију и регулацију притиска?
– Ако је анемија узрок ниског крвног притиска, суплементација гвожђем, витамином Б12 и фолном киселином може да помомогне.
Постоје ли неке навике које би људи са ниским крвним притиском требало да избегавају како би олакшали симптоме?
– Ако неко има постпрандијалну хипотензију, може покушати да једе мање, а чешц́е оброке. Можда ц́е моц́и ефикасније да свари мање оброке, што може помоц́и код пада крвног притиска након оброка. Код проблема постуралне хипотензије треба водити рачуна о устајању из седец́ег или лежец́ег положаја, радити то полако како би избегли несвестицу и вртоглавицу. Неко ко не пије довољно течности може да подигне крвни притисак одржавањем хидратације – каже др ЛИчина.
Која још храна може помоц́ у ублажавању симптома?
– Користите више соли јер натријум може да подигне притисак. Со је неопходна за правилно функционисање тела, балансирање нивоа течности и спречавање хипотензије, поготову у акутном стању. Када почнете да осец́ате вртоглавицу или мучнину, пијте слану воду. Додајте 1/2 кашичице соли у чашу воде, добро промешајте и попијте. Ова мешавина ц́е помоц́и да стабилизујете крвни притисак када је низак.
Свакако, наша саговорница наглашава да треба бити опрезан са уносом соли, јер превише натријума може довести до срчане инсуфицијенције, посебно код старијих особа.
– Зато можете смањити унос другог дела На+К+ пумпе (која помаже у одржавању осмотске равнотеже) тако што ћете смањити унос хране богате калијумом попут банане, парадајза, бундеве, кајсије…Калијум има важну улогу у опуштању крвних судова, што помаже у снижавању крвног притиска. Низак ниво калијума може довести до повец́ања крвног притиска, посебно код људи са високим уносом натријума или соли.
Да ли је безбедно уносити кафу и алкохолна пића?
– Пиц́а са кофеином попут чаја или кафе могу повец́ати број откуцаја срца и подиц́и ниво крвног притиска. Можете да пијете незаслађена пиц́а која ц́е вам помоц́и код симптома ниског крвног притиска. Међутим, кафа помаже у стабилизацији крвног притиска у кратком временском периоду. Претерени унос кафе може довести до кофеинске толеранције. Док се алкохол обично повезује са високим крвним притиском, он такође може имати супротан ефекат и изазвати низак крвни притисак. Алкохол делује депресивно на централни нервни систем и може успорити рад срца и крвни притисак. Такође, алкохол доводи до дехидратације што додатно снижава крвни притиса – објашњава др Личина.
Курир.рс