На основу годишњег плана позивања и обуке резервног састава, у јединицама Војске Србије је у току вишедневно оспособљавање лица из резервног састава старијих од 30 година која нису служила војни рок са оружјем.
У јединицама се тренутно налази нешто мање од пет стотина резервиста из ове категорије и они пролазе практичну обуку за употребу новог и савременог личног наоружања, уз реализацију гађања, и увежбавају тактичке радње и поступке војника у борби, од оријентације, осматрања, маскирања и кретања на бојишту до избора и израде заклона за дејство и заштиту.
Реч је о индивидуалној основној обуци, током које се стичу неопходна знања и вештине за извршавање основних борбених задатака у одбрани и нападу, и адаптирају се на живот и рад у војном колективу.
Ових дана је тежиште на реализацији свих програмом предвиђених гађања, а интензивно се увежбавају и стројеве радње како би резервисти спремно дочекали полагање војничке заклетве, којом се завршава овај циклус њихове обуке.
У наредној фази, ову категорију резервног састава очекује специјалистичка обука, током које ће се оспособљавати за дужности у оквиру свог рода, односно службе, у складу са исказаним потребама јединица Војске Србије.
Закон о војној, радној и материјалној обавези каже да се сва лица која су напунила 30 година живота преводе се у резервни састав, без обзира на то да ли су служила војни рок или нису.
Војна обавеза, начелно, важи за лица до 65 година старости, а законска одредба о новом начину попуњавања резервног састава уведена је након што је 2011. године служење војног рока постало добровољно, а не обавезно.
Војну обуку би сваки резервиста требало да прође бар једном у пет година, а Министарство одбране покрива путне трошкове. Незапосленима иде 70 одсто од просечне плате, а послодавцима запослених рефундира се пун износ месечне зараде.
Позив би требало да дође бар 30 дана пре вежбе, а резервиста је дужан да осам дана раније оправда евентуално одсуство. За неоправдани следи казна до 50.000 динара или два месеца затвора.
(Еспресо