Процес обрачуна пензије се врши на основу зарада, основица осигурања и уговорених накнада остварених од 1. јануара 1996. године.
Такође, пензије зависе од усклађивања, без обзира на трајање стажа осигурања.
Реч је о војним пензијама.
Оне су након децембарског повећања које је износило 10,9 одсто у просеку достигле шестоцифрен број.
Према подацима Фонда за пензијско и инвалидско осигурање који се односе на јануар 2025. војну пензију је примио 31.481 пензионер.
Просечна пензија за бивша професионална војна лица на територији Србије износила је тачно 102.756 динара.
Поред тога сви наши војници имају право на бенефицирани радни стаж те у пензију могу најраније са 53 године и уз то да имају и до 20 одсто већа примања од обичних пензионера.
Како се утврђује висина војне пензије?
Како наводи Фонд ПИО, осигуранику који испуњава услове за стицање права на старосну војну пензију, старосна пензија се обрачунава на основу зарада, основица осигурања, као и уговорених накнада остварених од 1. јануара 1996. године.
Износ пензије утврђен на овај начин се увећава за 20 одсто и представља укупан износ пензије за ову категорију осигураника.
Обрачун пензије на основу зарада, основица осигурања, као и уговорених накнада остварених од 1. јануара 1996. године врши се и за друге запослене у Министарству унутрашњих послова, припаднике Безбедносно-информативне агенције, Војнобезбедносне и Војнообавештајне агенције под условом да у том органу имају навршених најмање 20 година стажа осигурања.Они немају право на увећање пензије за 20%, пише Б92.
Право на овај обрачун, са увећањем пензије од 20 одсто имају и сви осигураници запослени у наведеним органима који раде на пословима на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем, код којих настане инвалидност по основу које стекну право на инвалидску пензију, ако су на тим пословима навршили потребан стаж осигурања за стицање права на инвалидску пензију (1 годину – кад је инвалидност настала до навршене 20. године живота; 2 године – кад је инвалидност настала до навршене 25. године живота; 3 године – кад је инвалидност настала до навршене 30. године живота, односно 5 година када је инвалидност настала касније).
пензионисани.биз.портал