У последње време много говори о срчаном и можданом удару, поготово код младих, али се запоставља једно обољење које је слабо видљиво, али подједнако опасно. Према речима др Мирослава Томовића у питању је аритмија, тихи убица који се неретко јавља и код веома младих и наизглед здравих особа!
Стално причамо о срчаном и можданом удару, али један од тихих убица је и аритмија, истиче др Томовић гостујући у “Јутро на Блиц”.
– Код младе здраве особе која није имала тегобе, то су аритмије које нису опасне. Ако се то настави даље, треба потражити помоћ лекара. Постоје аритмије које се јављају код озбиљних срчаних обољења, али и код урођених срчаних мана. Имамо младе особе које никад нису знали да имају неко обољење и први знак је аритмија – каже др Томовић.
Постоје аритмије које су последица стреса и анксиозности и оне не би требало да буду опасне. Међутим, постоје и моменти када се обавезно морамо јавити лекару, истиче др Томовић.
– Ако постоји осећај аритмије који се често јавља и понавља, треба се одмах јавити лекару. Знак за опасност је убрзан срчани рад или ако се јави нестабилност несвестица, то су ствари због којих се треба што пре јавити лекару – каже др Томовић.
Наизглед здрава особа
Како објашњава, др Томовић, постоји све чешће се користи и термин “наизглед здраве особе”, код које није одмах уочљив ниједан опасан симптом неког обољења.
– Дође млади спортиста, екг нормалан, рутинским прегледима не може да се установи ниједан проблем. Често се у самој анамнези нађе неки податак да нешто треба испитивати. Неко ће вам рећи – ја сам потпуно здрав, али и стриц и отац су умрли у 35. години. Тада се може упутити на магнетну резонанцу где се може установити да ли постоје неке бољке – каже др Томовић.
Лоше животне навике доводе до тешког обољења срца и крвних судова
Иако су болести срца и инфаркти карактеристични за старије животно доба имамо тренд да све више младих обољева од кардиоваскуларних болести. Како објашњава др Томовић, на генетику се не може утицати, али на стил и начин живота и те како можемо.
– Ако причамо баш о срчаном удару најбитније је да пацијент ослушкује самог себе. И ако осети нагли бол у грудима, нешто што до сада није никада осетио, не треба да трпи, већ треба одмах да се обрати за помоћ лекарима. Оно на шта можемо да утичемо је висок крвни притисак и хипертензија. Данас постоје разне терапије, које уз промену начина живота могу да доведу до регулисања тог крвног притиска и до тога да се тај ризик сведе на неки минимум – каже др Томовић.
Слабо кретање и пушење доводе до обољења крвних судова.
– У самом начину живота постоји проблеми – слабо кретање, пушење које доводи до обољења свих крвних судова, чак и крвних судова у мозгу. Говоримо овде о свим цигаретама. Болести аорте могу бити условљени пушењем. Постоји тренд да се и код младих особа јавља инфаркт! Нажалост то је неадекватан начин живота повезан са лошим навикама – без редовног спавања и физичке активности уз то и пушење и конзумација енергетских пића које је јако лоше за цео организам – каже др Томовић за “Јутро на Блиц”.
блиц.рс