Бонтон на сахрани доноси низ правила понашања овом тужном догађају.
Сазнање да је неко кога познајете преминуо је узнемирујуц́е. Чак и када вас је живот већ суочавао са оваквим немилим вестима, проналажење правих речи за изјаву саучешћа може бити веома изазовно, док присуство сахрани покреће многа питања.
Одавање последњег поздрава покојнику представља израз поштовања. Уједно, пружа утеху ожалошћеној породици. Међутим, непознавање правила понашања на сахрани може да проузокује већу бол.
Ко може да присуствује сахрани?
Једна од првих ствари које бисте могли размотрити јесте да ли треба да присуствујете сахрани. Сахране су обично отворени догађаји. То значи да је свако добродошао да присуствује. Посебно ако сте у рођачком или пријатељском односу са преминулим. Такође, пожељно је да присуствујете сахрани ако сте блиски са ожалошћенима, без обзира што покојника нисте лично познавали.
Међутим, када нисте сигурни да је ваше присуство добродошло или ако сматрате да ц́е ваше присуство изазвати сукоб и учинити да се други осец́ају непријатно, најбоље је да не присуствујете. У том случају можете послати поруку саучешћа.
Иако ретко сахране могу бити приватног карактера. Тада можете присуствовати само ако сте позвани.
Још једна недоумица везана за сахране јесте кога повести као пратњу. Обично је то супружник, рођак или пријатељ. Мада можете доћи и сами.
Питање деце на сахрани изазива велике дилеме. Сматра се да је присуство старије деце пожељно када је преминуо близак члан породице. Док млађу децу и бебе не треба водити. Не само да их овај догађај може узнемирити, већ могу да га ометају, захтевајући вашу пажњу.
Шта обући на сахрану?
Бонтон на сахрани налаже и одређени дресс цоде.
Ваша одец́а може да варира у зависности од врсте сахране, блискости са преминулим, па и религије. Ипак, у основи она треба да буде формалног, сведеног изгледа. Наиме, за жене се препоручују хаљине, панталоне, блузе или кошуље. Мушкарци могу да обуку одело или панталоне и кошуљу.
Одец́а црне боје се сматра најбољим избором. Мада су прихватљиве и тамније боје као што су браон, сива и тамноплава. Треба избегавати светле боје као што су зелена, црвена, ружичаста, жута итд.
Шта рећи ожалошц́еној породици?
Одабрати речи подршке које ц́ете рец́и ожалошц́еној породици често је један од тежих делова сахране. Када нисте сигурни како да искажете речи утехе најбоље је да се придржавате уопштених фраза, као што је „Жао ми је због твог губитка“.
Никако немојте рец́и: „Све се дешава са разлогом“ или „Барем више не пати“. Ни реченице са религијском конотацијом нису пожељне, као на пример „Све је ово део Божијег плана“.
Избегавајте и изјаве попут: „Знам како се осец́аш“. Свако тугује другачије, па је најбоље избегавати фразе које се фокусирају на вас и држати се оних које се фокусирају на породицу.
Шта бонтон на сахрани не дозвољава?
Телефонски позив је, нажалост, једно од честих непоштовања погребног бонтона. Не само да није пристојно, већ весели звук звона на телефону може додатно да узнемири ожалошћене. Зато је најбоље да пре него што кренете на погреб искључите телефон или утишате звук.
Смејање је још једна непристојна ствар. Ма колико да смо свесни да живот иде даље, сахране нису место за радост, смех, па ни гласан говор. У реду је ц́аскати са људима на сахрани, али знатно тишим, мирнијим тоном.
Према бонтону треба избегавати и притужбе и приговоре на цереномију и услугу, као и неконтролисано испијање алкохола.