Одлазак у пензију пре 65 године је могућ а погледајте и како.
У пензију можете отићи већ са 50 година ако изаберете једно од занимања са списка који то омогућава.
Најчешће бенефицирани радни стаж имају радници који обављају тешке или опасне послове или, пак, специфичне. На листи је скоро 40 индустрија и институција а у питању су разноврсна занимања.
Прошле године у Србији било је тачно 170.426 пензионера који су остварили бенефицирани радни стаж.
Право на бенефицирани радни стаж имају сви који су запослени на пословима на којима је рад нарочито тежак, опасан и штетан по здравље са једне стране.
Ту су и послови чије је обављање ограничено навршењем одређених година живота, али и они који утичу на пад физиолошких функција у мери да онемогућавају рад.
Право на бенефицирани радни стаж имају и занимања дефинисана у Правилнику о радним местима, односно пословима на којима се стаж сигурања рачуна са увећаним трајањем.
Ако гледамо по институцијама, то су запослени у МУП, БИА, ВБА, ВОА, Министарству спољних послова, Управи за извршење кривичних санкција, Пореској полицији, Војсци Србије, а од децембра 2019. године и судије, тужиоци и заменици тужиоца.
На том списку се налази 37 различитих индустрија, тј. сектора а међу њима су рудници, металургија, ливнице, производња и прерада нафте, шумарство и дрвна индустрија, хемијска индустрија, наменска производња експлозива и експлозивних материја, речна бродоградња и бродоремонт, производња стакла, саобраћај…
Ту су још и изградња и одржавање далековода и надземних водова, грађевинарство, графичка индустрија, кожарско-прерађивачка, текстилна, гумарска, фармацеутска индустрија, производња електричне енергије, акумулатора, индустрија меса, ја каблова, рад на ниским температурама, рад под водом…
Да би се стаж осигурања рачунао са увећаним трајањем потребно је да се лице ефективно бавило опасним пословима минимум 10 година, за старосну пензију и 5 година за инвалидску пензију. Такође, право на бенефицирани радни стаж имају и сви који сами себи плаћају стаж, под условом да се утврди да су заиста радили тешке и опасне послове који су законски обухваћени овом бенефицијом.
У случају бенефицираног стажа, сваких 12 месеци ефективно проведених на пословима на којима се стаж рачуна са увећаним трајањем, рачуна се највише као 14, 15, 16 или 18 месеци стажа осигурања.
Дужина укупно навршеног пензијског стажа осигураника, у који улази и стаж осигурања са увећаним трајањем, може утицати на висину пензије. Осигураницима који испуњавају услове у погледу пензијског стажа за стицање права на старосну пензију износ пензије се увећава за 20 одсто. Даљи раст пензија зависи од усклађивања пензија, без обзира на то да ли је корисник имао навршен стаж осигурања са увећаним трајањем или не.
Старосна граница се снижава осигуранику који је на радним местима на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем (бенефицирани стаж), навршио најмање 2/3 од укупно навршеног стажа осигурања, зависно од степена увећања стажа за по једну годину.
Ево како се рачуна бенефицирани стаж: за сваких пет година проведених на радном месту, односно послу на коме се ефективно проведених 12 месеци рачуна стаж осигурања рачуна се као 14 месеци, за сваке четири године 12 месеци рачуна се као 15 месеци, за сваке три године проведене на бенефицираном радном месту, односно послу 12 месеци рачуна се у стаж осигурања као 16 месеци, за сваку годину и шест месеци у стаж осигурања рачуна се 18 месеци.
Старосна граница се може снизити највише до 55 година живота, а осигураницима који раде на пословима на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем тако да се 12 месеци рачуна као 18 месеци, старосна граница се може снизити највише до 50 године живота.