Početna » Ово сваки прави верник сутра мора да уради пре вечере! Ове старинске обичаје не ваља прекрштити, верује се да…

Ово сваки прави верник сутра мора да уради пре вечере! Ове старинске обичаје не ваља прекрштити, верује се да…

Време је празника и то оних који су међу најлепшима у години. Бадње вече и Божић са собом носе прекрасне обичаје.

Један од њих је и уношење бадњака у кућу. Али, није довољно само га убацити, већ је важно унети га у правом тренутку и поштовати друге обичаје везане за ову радњу.




Домаћин би требало да унесе бадњак и сламу у кућу пре вечере како би осигурао благостање у свом дому. Куцањем на врата, домаћин најављује долазак бадњака, а када се укућани питају “Ко је?”, он одговара: “Бадњак вам долази у кућу”.

Када домаћица отвори врата, поздравља бадњак са “Добро вече, бадњаче”. Домаћин, носећи бадњак, улази у кућу десном ногом преко прага и пожели “Срећно Бадње вече”, а укућани узвраћају са “Бог ти добро дао и среће имао”. У исто време, домаћица сипа жито из сита по домаћину.

Домаћин, носећи бадњак, обилази кућу квоцајући као квочка, док домаћица и деца иду за њим пијучући као пилићи. Обичај је да домаћин ставља орахе у сваки угао куће као жртву прецима. Остали ораси остају у слами испод стола, често се једу са медом, али ораси у угловима се не дирају.

Након уношења бадњака, уноси се и слама, а домаћин или домаћица је разносе по целој кући. Слама се највише ставља на место где ће бити постављена вечера.

Као и код уношења бадњака, особа која носи сламу треба да квоца, а остали да пијучу. На сламу се поставља столњак јер се вечера служи на поду. Столице се износе из куће, а сви седе на слами.

Бадњак се целива, маже медом и ставља на огњиште. Људи су га китили гранама, љубили, преливали су га вином, посипали житом… Деца су палила ватру говорећи жеље за благостањем. Док се ватра џара бадњаком изговара се – колико варница толико парица, колико варница толико среће и здравља, колико варница толико и дечице…

Понекад се уз бадњак уноси и печеница, уз речи “Добро вече, честити ви и Бадње вече”, на што укућани одговарају “Добро вече, честити ви и ваша печеница”.

Након ових обреда, домаћин окади целу кућу и вечеру, упали свећу и тек онда се приступа вечери.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept