Многи се питају зашто се није уведена ванредна ситуација, с обзиром на екстремне врућине. У нашем народу многи мисле да се ванредна ситација проглашава чим жива у термометру дође до 40 степени, а мало ко зна да то ипак није тако.
Наиме, Закон о смањењу ризика од катастрофа и управљању ванредним ситуацијама не дефинише одређену температуру као граничну за увођење ванредне ситуације, већ се ради о реаговању уколико потрају екстремне врућине дуже од 15 дана, пише Мондо.
– Заиста, многи мисле да се ванредна ситуација уводи чим температура пређе 40 степени Целзијуса, али то по нашем Закону о смањењу ризика од катастрофа и управљању ванредним ситуацијама, није тако. Наиме, овај наш Закон, за разлику од већине закона у европским земљама, није дефинисао одређену температуру као граничну за увођење ванредне ситуације, већ се ради о реаговању уколико потрају екстремне врућине дуже од 15 дана – објаснили су недавно саговорници Блица из неколико локалних Штабова за ванредне ситуације.
Краће радно време, вода угроженима, цистерне са водом у градовима…
По поменутом Закону, како су додали, основ за поступање које би довело до проглашења ванредне ситуације јесте да дође до поремећаја у великом броју локалних самоуправа.
– Управо градови и општине које су угрожене великом врућином треба да поднесу ту иницијативу. Одлуку да се ситуација у земљи прогласи ванредном доноси Републички штаб за ванредне ситуације и потом је прослеђује Влади Србије, која даје “зелено светло” за примену ванредних мера које одмах постају наредбодавне – прецизирали су саговорници.
А те ванредне мере, како је прописао Закон о смањењу ризика од катастрофа и управљању ванредним ситуацијама, су:
– Скраћење радног времена за раднике на отвореном од 11 до 16 часова
– Промена режима саобраћаја и посебно промена режима превоза опасних материја
– Допремање пијаће воде угроженом становништву
– Постављање цистерни са водом на кључним местима у градовима, односно, општинама
Мондо/ Блиц