Početna » Пет разлога зашто вас боли грло, а немате температуру: На један разлог никада не бисте помислили

Пет разлога зашто вас боли грло, а немате температуру: На један разлог никада не бисте помислили

Временски ролеркостер, смене ниских и високих температура, код већине изазивају осећај умора, симптоме налик прехлади. Неко се жали на костобољу, некога боли сваки мишић на тему, једни кашљу, неко “закачи” температуру, а није мали број оних које боли грло, али немају знаке прехладе… О чему је овде реч, шта значи када грло боли, али нема температуре?



Бол у грлу без присуства температуре је нажалост чест симптом који могу да узрокују разни фактори. Сазнајте који су најчешћи разлози због којих се јавља овај проблем, као и када је прави тренутак да се обратите лекару.

1. Прехлада
Један од најчешћих узрока бола у грлу без температуре јесте обична прехлада. Остали симптоми могу да укључују кијање, запушен нос, кашаљ, сузне очи и осећај умора. Прехлада обично пролази сама од себе у року од 7 до 10 дана. У међувремену, симптоме можете ублажити топлим чајем са медом, мировањем или употребом ибупрофена.

2. Упала крајника
Упала крајника настаје када дође до отицања ткива на задњем делу грла. Иако је чешћа код деце млађе од две године, може да се јави и код одраслих. Поред бола у грлу, јавља се отежано гутање и дисање, непријатан задах, отока жлезда на врату… Вирална упала крајника обично пролази за 3 до 5 дана.

3. Алергије
Сезонске алергије, познате и као алергијски ринитис, могу да узрокују бол у грлу без температуре, а разлог је постназално капање које иритира грло. Остали симптоми укључују кијање, кашаљ, свраб, запушен нос и црвене очи. Најбоље је избегавати окидаче алергија и користити антихистаминике за смањење симптома.

4. Кисели рефлукс
Бол у грлу без температуре може да буде и последица киселог рефлукса, стања када желудачна киселина долази у једњак, изазивајући иритацију. Овај проблем често прате горушица, кашаљ, мучнина и отежано гутање. Промена исхране и стил живота могу да помогну, а у тежим случајевима саветује се посета лекару.

5. Полно преносиве инфекције
Неке полно преносиве инфекције, попут гонореје и херпеса, могу да изазову бол у грлу, посебно након оралне изложености. Бол у грлу такође може да буде један од првих знакова ХИВ инфекције. У случају сумње на полно преносиву инфекцију, неопходно је обавити тестирање и започети одговарајућу терапију.

 

Када посетити лекара?
У већини случајева, бол у грлу без температуре пролази сам од себе. Међутим, ако имате потешкоћа са дисањем, гутањем, или ако се симптоми не повуку за недељу дана, препоручује се одлазак код лекара.

Такође, неки домаћи третмани и намирнице могу да помогну да се ублаже симптоми грлобоље, а ево и који су:

Мед и лимун: Додајте кашику меда и сок од пола лимуна у шољу топле воде. Мед смирује грло, док лимун делује антибактеријски.
Гргољење слане воде: Растворите пола кашичице соли у топлој води и гргољите неколико пута дневно. Ово помаже у смањењу упале и дезинфекцији грла.
Чај од ђумбира: Ђумбир има противупална својства. Можете да прокувате свеж ђумбир у води, а затим му додате мало меда и лимуна.
Топли чајеви: Чајеви од камилице, нане или жалфије могу да помогну у смиривању бола у грлу.
Чај од жалфије: Познат је по својим антибактеријским и противупалним својствима. Гргољење или испијање чаја може да олакша симптоме.
мондо.рс



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept