На овогодишњи оглас Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање за бесплатну рехабилитацију у неку од бања Србије пријавило се готово 60.000 пензионера, док је ово право остварило њих 22.089. Право на боравак у бањама ове године имали су пензионери чија примања нису прелазила 39.850 динара.
Иако је ово први услов како би добили бесплатну рехабилитацију о трошку државе, то није и једини критеријум.
Право на опоравак о трошку ПИО фонда, у трајању од десет дана, у 2024. години имали су корисници старосних, превремених старосних, инвалидских и породичних пензија, који имају пребивалиште на територији Републике Србије и чија пензија износи до 39.850 динара, а који немају друга лична примања и нису користили рехабилитацију почев од огласа за 2020. годину.
– За кориснике који, поред домаће, примају и пензију из иностранства, услов је да збир тих пензија износи до 39.850 динара. Редослед корисника на ранг-листи зависи од броја бодова, на шта утиче неколико прописаних критеријума: висина пензије, број година стажа осигурања, број година коришћења пензије, остварено право на новчану накнаду за помоћ и негу другог лица, остварено право на породичну пензију за корисника који је право остварио као дете које није способно за самосталан живот и рад. Под једнаким условима, предност има корисник пензије који је старији – објашњавају из ПИО фонда.
Правилник о друштвеном стандарду такође прописује и да се корисник пензије упућује на рехабилитацију према исказаној жељи, у складу са смештајним капацитетима установе која није контраиндикована његовој медицинској документацији.
– Иако корисници приликом подношења пријаве Фонду достављају и медицинску документацију, уколико је поседују, важно је нагласити да здравствено стање пензионера не утиче на позицију на ранг-листи. Дакле, Фонд ПИО кориснике не упућује у бање у циљу лечења, већ омогућава пензионерима са ниским примањима да оду на бесплатан опоравак – наглашавају у овој државној институцији.
Када је реч о погодностима за пензионере који немају право на бесплатан боравак у бањама, у ПИО фонду истичу да већина бања нуди могућност плаћања путем административне забране, о чему корисници треба да се распитају у конкретној установи у коју би желели да оду на рехабилитацију.
На питање колико бања у Србији има могућност за бесплатан боравак пензионера и какви су капацитети, у ПИО фонду наводе да се корисник пензије који оствари право на бесплатну рехабилитацију о трошку фонда упућује у једну од 25 установа предвиђених Правилником о друштвеном стандарду корисника пензија РФ ПИО.
– На овогодишњи оглас Фонда ПИО за упућивање на бесплатну рехабилитацију у неку од бања Србије, пријавило се готово 60.000 корисника пензије, а ово право је остварило њих 22.089. Већина корисника је остварено право по овогодишњем огласу искористила, а упућивање на бесплатан опоравак траје до краја календарске године – закључују у ПИО фонду.