Početna » ПЛАТЕ И ПРЕКО 150.000 ДИНАРА АЛИ НЕМА РАДНИКА-ЕВО КОЈИ СУ ПОСЛОВИ НАЈПЛАЋЕНИЈИ

ПЛАТЕ И ПРЕКО 150.000 ДИНАРА АЛИ НЕМА РАДНИКА-ЕВО КОЈИ СУ ПОСЛОВИ НАЈПЛАЋЕНИЈИ

У СРБИЈИ је интересовање за запошљавање радника у услужном и занатском сектору веома присутно, па су тако послови попут зидара, механичара и лимара најтраженији, а послодавци су спремни да понуде минималну зараду и до 185.000 динара, само да радне снаге буде више.

На сајту за запошљавање Инфостуд, у првој половини ове године, објављено је укупно 31.891 огласа, што је за 17 одсто мање у поређењу са истим периодом претходне године, када их је било 38.349.

Иако је присутан пад у одређеним секторима, послодавци истовремено имају потребу за новим кадровима у областима које су и до сада биле најатрактивније, а за које је одзив био све мањи.

Највише послова и даље је понуђено у областима трговине, производње, сектору услуга и заната, ИТ-ја, као и угоститељства. Ове делатности већ дуже време спадају међу најзаступљеније, и без обзира на укупно мањи број огласа, у њима је и даље била највећа потражња за радницима.

Међутим, у услужном и занатском сектору и даље је изражен недостатак радне снаге. Током овог периода највише су се тражили зидари, аутолимари, механичари, водоинсталатери, фризери, бравари, столари, пекари и козметичари. У покушају да обезбеде раднике за ове послове, послодавци су често нудили натпросечне плате. Тако су зидари у просеку могли да зараде 185.000 динара, аутолимари 162.000, а механичари око 135.000 динара. Водоинсталатери су могли да очекују око 116.000, а остале занатлије – као што су бравари, молери, металостругари или пекари између 85.000 и 95.000 динара.

Позиције које су биле најтраженије, и даље су намење кандидатима са средњом стручном спремом и то: продавци, радници у производњи, возачи, магационери, комерцијалисти, административни радници, кувари, конобари и телефонски оператери.

У огласима за ове послове, просечне зараде кретале су се од око 70.000 динара за продавце и конобаре, до преко 100.000 динара за куваре и возаче. Комерцијалистима је најчешће нуђено просечно око 88.000 динара, продајним саветницима 92.000, а телефонским оператерима око 84.000 динара. Магационери и радници у производњи могли су у просеку да очекују нешто више од 74.000 динара, док су административни радници могли да зараде око 77.000 динара.

Када је реч о запошљавању младих и особа са инвалидитетом, подаци показују благи пад у односу на претходну годину. Број огласа отворених за младе износио је 7.007, што је пад од 15 одсто у поређењу са истим периодом 2024. године. Још је израженије смањење броја огласа за особе са инвалидитетом, којих је у првој половини године било 1.621.

Као закључак на основу потражње, може се рећи да плате које се могу видети у огласима за посао, указују на то да су послодавци спремни да понуде боље услове како би пронашли стручне раднике у овим областима.

(Информер)

БОНУС ВИДЕО:

You may also like