Од почетка увођења нових правила до 26. децембра прошле године, 505 возача је кажњено због неношења светлоодбојног прслука на коловозу, 494 због неношења заштитне кациге, а 431 због непоседовања идентификационе налепнице коју издаје Агенција за безбедност саобраћаја.
Подсећања ради, од 16. јуна, у саобраћају на путу могу учествовати искључиво електрични тротинети који имају идентификациону налепницу коју издаје Агенција за безбедност саобраћаја. Такође, обавезно је да возачи ових возила носе на глави закопчану заштитну бициклистичку кацигу.
Како би се сачувала безбедност деце, припадници саобраћајне полиције апелују на родитеље да не омогућавају млађима од 14 година да управљају лаким електричним возилом, у супротном следи казна од 10.000 динара. Уколико дође до прекршаја, осим казне, следе и пенали од 3.000 динара.
За возаче лаких електричних возила који немају налепницу на свом тротинету или не носе заштитну кацигу прописана је казна од 10.000 динара, као и за оне који не носе светлоодобојни прслук при вожњи на коловозу. Закон предвиђа казне у износу од 10.000 динара за оне који превозе друге особе, а упола мања (5.000 динара) за испуштање управљача из руку и за оне који се крећу брже од 35 километара на час на бициклистичкој стази. На пешачко-бициклис-тичкој стази грађани који користе лака електрична возила морају да се крећу до 10 километара на час, а за оне који се буду кретали већом брзиином од дозвољене предвиђена је казна од 3.000 динара. Истим износом казниће се и они који прелазе преко коловоза ван бициклистичке стазе, не носе прслук у условима смањене видљивости, као и они који имају слушалице у оба уха.
Возачи електричних тротинета морају да се крећу десном бициклистичком траком у односу на смер кретања саобраћаја, јер уколико то не учине, следи казна од 20.000 до 40.000 динара, као и добијање шест казнених поена. С друге стране, ако се два или више возача лаких електричних возила не буду кретали један за другим већ паралелно, плаћаће пенале у износу од 5.000 динара. Казна због придржавања за друго возило је од 10.000 до 20.000 динара, а за вожњу електричних тротинета на ауто-путу и мото-путу предвиђене су новчане казне од 20.000 до 40.000 динара или 30 дана затвора. Затворске казне предвиђене су и за наношење лаких и тешких телесних повреда осталим учесницима у саобраћају, а уколико возачи електричних тротинета направе серију тежих прекршаја, могу привремено остати без свог двоточкаша.