Квалитет изведене сетве директно утиче на количину и квалитет производа а грешке начињене током извођења ове операције се не могу исправити другим агротехничким мерама. Али не смемо заборавити да се сви претходни агротехнички радови морају обавити кавлитетно и на време , у оптималном року.
Главни задатак сетве је расподела семена на оптималну дубину и на тачан размак између семена .Уједначена дубина сетве обезбеђује истовремено ницање и уједначен развој биљака а тачно растојање између семена нам даје тражену густину сетве .
Ако испунимо ова два основна услова у сетви можемо да кажемо да смо на сигурном путу ка високом приносу , који нам може обезбедити само исправна сејалица која је ремонтована и добро подешена.
Прецизност сетве зависи од :
1. Брзине сетве.
2. Подешености сејалице.
1. Брзина сетве је најчешћа грешка , јер се ради постизања већег учинка сеје брже него што је оптимална брзина ,и при повеђаним брзинама сетве долази до мањег склопа биљака. Оптимална брзина сетве механичким сејалицама је од 2 до 4 км/ час а пнеуматским од 4 до 8 км/ час.
2. Пре почетка сетве сејалица се мора ремонтовати како би се сва подешавања могла урадити брзо и прецизно.
ШТА СЕ ПОДЕШАВА КОД СЕЈАЛИЦЕ :
1. Нивелација сејалице. Нивелисан сејалица закачена за тратор не сме да оступа по хоризонтали и вертикали. Подешавмо помоћи тракторских полуга.
2. Међуредно растојање се подешава у зависности које окопавине сејемо , код нас се најчешће , соја и шећерна репа сеју на 45 до 50 центиметара а кукуруз и сунцокрет на 70 центиметара. Подешавамо померањем секција по раму сејалице.
3. Дубина сетве зависи од културе и времена сетве ( рана или касна сетва). Подешавамо помоћу точкова секције ( батерије).
4. Укривање семена се обавља помоћу загртача различитих конструкција , свако семе мора бити покривено растреситом земљом
5. Норма сетве – број биљака по хектару, се подешава помоћу мањача на сејалици и броја рупа на сетвеној плочи или диску.
НОРМА СЕТВЕ
b – растојање у реду
l z – растојање између зрна
6. Скидач вишка семена. Скидачем вишка семена обезбеђујемо да се на једном сетвеном месту нађе само једно семе иначе долази до одступања од сетвене норме.
7. Маркер. Правилно подешен маркер нам даје исто растојање између два прохода сејалице као што је међуредно растојање између секција – батерија. За израчунавање растојања маркера од предњег точка трактора користимо следеће формуле.
M = (m)
M- растојање од првог улагача до трага маркера
L- растојање између предњих точкова тарктора
b- међуредни размак
n – број редова сејалице
M= B – (m)
M- растојање од трага маркера до средине сејалице
L- растојање између предњих точкова тарктора
B – радни захват сејалице
8. Вентилатор сејалице. Код сејалица чији су сетвени апарат пнеуматски , ремонтовати сваке године турбину , еластичне цевоводе, спојнице и заптиваче а посебно бити пажљив са сејалицама које раде са подпритиском.
Квалитет сетве можемо да утврдимо и премеримо тек након ницања биљака , када можемо да израчумамо склоп биљак које су никле. На основу овог податка планира се употреба средстава за заштиту буља и количина потребних ђубрива.
Миладин Виторовић
Саветодавац за механизацију пољопривред