Početna » Подршка за пчеларе – до 50 одсто бесповратних средстава

Подршка за пчеларе – до 50 одсто бесповратних средстава

Министарство привреде у сарадњи са Фондом за развој расписало је јавни позив за финансијску подршку у пласману меда и других пчелињих производа у 2025. години. За ове намене опредељено је укупно 50 милиона динара бесповратних средстава, а максимални износ који корисник може да оствари износи три милиона динара.

Бесповратна средства намењена су привредним друштвима и предузетницима, који су регистровани у Агенцији за привредне регистре и имају уписан објекат у Регистар одобрених објеката код Управе за ветерину.

Како се прецизира у јавном позиву, реч је објекту који је намењен за пуњење и паковање меда и других производа пчела у коме се мед и други производи пчела, без обзира на порекло, пуне и пакују или се пуне и пакују услужно, а намењени су за стављање у промет.



 

“Изузетно, за средства могу да конкуришу и привредна друштва и предузетници који су регистровани у Агенцији за привредне регистре и чији оснивачи имају уписан у Регистар објеката код Управе за ветерину, објекат за примарну производњу меда и других производа пчела у коме се мед и други производи пчела пореклом из сопственог пчелињака, сакупљају, врцају, пуне, пакују, складиште и стављају у промет”, наводи се у јавном позиву.

У том случају, услов је да одмах по набавци опреме, а најкасније до 31. децембра 2025. године овај привредни субјекат или предузетник изврши упис, у Регистар одобрених објеката код Управе за ветерину, објекта намењеног за пуњење и паковање меда и других производа пчела у коме се мед и други производи пчела, без обзира на порекло, пуне и пакују или се пуне и пакују услужно, а намењени су за стављање у промет.

Субвенције и до 50 одсто инвестиције
Привредни субјекти који задовоље услове поменутог програма могу остварити право на финансијску подршку у виду бесповратних средстава која могу максимално износити три милиона динара (3.000.000,00), односно највише до 50 одсто укупне вредности улагања. Преостали износ инвестиције финансира из сопствених средстава.

“Уколико је вредност одобрених средстава мања од вредности тражених средстава, подносилац захтева мора целокупан износ до пуне вредности инвестиционог улагања финансирати из сопствених средстава”, наводи се у детаљном упутству објављеном на сајту министарства.

Како је прецизирано, бесповратна средства се морају обезбедити меницама привредног субјекта и личним меницама оснивача. У случају где има више оснивача, сви оснивачи морају да дају личне менице, осим оних који имају испод пет одсто учешћа у власништву.

“Привредним субјектима бесповратна средства се исплаћују након достављања доказа о уплати сопствених средстава по свакој профактури, сходно решењу о одобравању бесповратних средстава. Привредни субјекти су у обавези да до два месеца од дана потписивања уговора са Фондом изврше уплату сопствених средстава. Инструмент обезбеђења бесповратних средстава су бланко сопствене менице корисника бесповратних средстава, са клаузулом ‘без протеста’’ и меничним овлашћењем и личне менице оснивача”, наводи се у поменутом документу.


You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept