„Рат и љубав“ – роман у рукопису Драгољуба Јанојлића, члана УНС-а и Удружења књижевника Србије – добио је Похвалу Оцењивачке комисије књижевно-историографског конкурса СУБНОР-а Србије и Фондације „Драгојло Дудић“ за 2024. годину. На тај начин њему је одато признање за допринос неговању слободарских и револуционарних традиција у Републици Србији и истовремено изражена захвалност за учешће на конкурсу, који је био расписан поводом 17. новембра 1941. године – Дана формирања Главног народно-ослободилачког одбора Србије.
Комисија, која је радила у саставу: др Милан Кољанин (председник), проф. др Славица Гароња Радованац, др Момчило Исић, књижевница Љиљана Дугалић и пуковник Ђорђе Пражић, једногласно је одлучила да додели три прве награде и две похвале ауторима чија су се дела ове године издвојила квалитетом, међу којима је и роман Драгољуба Јанојлића.
Свечано проглашење победника и уручење признања одржано је у седишту СУБНОР-а Србије у Београду, а одлуку Оцењивачке комисије саопштила је проф. др Славица Гароња Радованац. Образлажући због чега је дело Драгољуба Јанојлића „Рат и љубав“ завредело Похвалу, навела је:
„Рукопис Драгољуба Јанојлића (107 страница), је краћи роман, који за тематику има последње дане Другог светског рат где се главни јунак, мобилисан на Сремски фронт убрзо обрео на југословенско-грчкој граници, са задатком да преведе грчке избеглице и смести их у један манастир на југословенској (македонској) територији. Са елементима пикарског (авантуристичког) и детективског романа и веома филмичним сценама, средишње место романа заузима (неостварена) љубав главног јунака са једном младом Гркињом, где се кроз трагични сплет околности двоје младих након растанка никада више нису видели. Новина тематике у овом роману је приказ трагедије антифашистичког покрета у Грчкој, који је након повлачења Немаца с краја Другог светског рата завршио у крви, тј. контрареволуцији од стране „монархиста“, потпомогнутих Британцима и Американцима, након чега су стотине хиљада грчких избеглица углавном са севера Грчке (преживелих из покрета ЕЛАС и њихових породица) морали да напусте земљу и уточиште привремено нађу и на југословенском простору, о чему се, о трагедији грчког народа након поделе интересних сфера на Јалти, у нашој историографији, а поготово литератури мало зна.“
Књижевно-историографски конкурс у организацији Фондације „Драгојло Дудић“ , чији је оснивач СУБНОР Србије, ове године је по 53. пут окупио известан број књижевних стваралаца. Одлуку Оцењивачке комисије верификовао је Управни одбор Фондације , на челу са председником, књижевником и публицистом Милошем Јевтићем.
Овогодишњи конкурс донео је мањи број, али веома квалитетних остварења на подручју књижевности. Жири стога није имао тежак посао, да одабере дела која су се својим квалитетом издвојила из овогодишње књижевне продукције, а која су остварена у домену романа, поезије и драме, за разлику од одличних историографских дела углавном награђиваних протеклих година.