Школе у којима наставе није било од почетка другог полугодишта припремиле су план надокнаде часова, али је још неизвесно када ће он почети да се реализује.
Закључно са овом недељом ученици су, у појединим школама, изгубили 20 радних дана, подсећа Телеграф.
У оптицају су до сада била три модела надокнаде – скраћење часова на 30 минута уз повећање броја часова у дану, наставне суботе или продужетак школске године, али се сада појавио и четврти, најмање популаран – сажимање градива.
Све се чешће помиње и померање пробе завршног испита који је планиран за 21. и 22. март, за недељу или две.
У Министарству просвете кажу да пажљиво прате ситуацију, да анализирају све аспекте и да ће одлуку о евентуалном померању пробе мале матуре донети у наредном периоду.
“Министарство просвете, као и велики број директора, наставника и родитеља пажљиво прати ситуацију у школама. Анализирају се сви аспекти како би се донела најбоља решења у интересу ученика. Одлуке ће бити донете у наредном периоду, узимајући у обзир законске оквире и потребе свих учесника процеса образовањ”, кажу у министарству.
Модели надокнаде
Код ученика основних школа могућ је интензивнији рад, који би подразумевао да се часови скрате на 30 минута и да деца уместо шест или седам часова дневно имају осам или девет.
Тај вид надокнаде часова може се комбиновати са радним суботама.
У средњим школама, посебно гимназијама, тај облик надокнаде је тешко изводљив, јер су ђаци већ преоптерећени.
Ту може да се примени други модел, неки вид сажимања програма и да се на једном часу обрађује нова лекција, али и утврђује градиво. У опцији је и да се продужи школска година за недељу дана.
Мирјана Гашић из Уније синдиката просветних радника Србије каже да је најтежа ситуација у Моравичком округу и у Београду, где део школа уопште није имао наставу у другом полугодишту.
“Закључно са овом недељом то је 20 радних дана. То може да се надокнади, али под хитно. Још једна недеља да се дода и ја не знам како ће се надокнадити. Ако продуже школску годину помера се завршни испит за осмаке, неће бити како је планирано 16, 17. и 18. јуна, већ може да буде 23, 24. и 25. јуна. Онда се улази у јул са објављивањем листе жеља, уписом у средње школе”, рекла је она, додајући да је слично и са уписом матураната гимназија и средњих стручних школа на факултете”, истакла је она.
телеграф