Влада Републике Србије усвојила је јуче на седници Закључак којим се Министарству просвете налаже да, у складу са законом утврђеним надлежностима, без одлагања, предузме све неопходне мере и радње ради измене Школског календара. То значи да ће школска година највероватније бити продужена, а према закону, могуће ју је продужити највише пет радних дана.
Ево шта то значи за наше ђаке.
Већ је било речи о томе да би школска година због штрајка просветара могла да се продужи за једну недељу како би ђаци могли да надокнаде пропуштено градиво. Потом се појавио измењен школски календар у којем је прецизно наведено који су то радни дани, који празнични, али и када почиње распуст.
Међутим, након јучерашњег налога Владе Србије сада се мења и то! Након што Министарство просвете предузме мере, доћи ће до измена у школском календану, а то значи да се ђацима мењају планови када је у питању распуст, планирана путовања, одмори, море, или друге активности које ће морати да уклопе.
Према Школском календару објављеном у Службеном гласнику ђацима је до краја школске године остало 35 дана за средњошколце, док је основцима остало тачно 30 радних школских дана. Наредних дана ђаци не иду у школу због првомајских празника.
Помера се почетак распуста
Пошто по закону школска година може да се продужи за највише пет радних дана. То би значило да би средњошколци уместо 20. јуна, на распуст ишли 27. јуна, а основци би уместо 13. јуна, на распуст ишли 20. јуна.
Остаје нам да сачекамо коначну одлуку Министарства просвете о томе за колико ће тачно дана продужити трајање школске године.
Подсетимо, јуче је Влада Србије наложила Министарству просвете да измени школски календар којим је уређено време, трајање и организација образовно-васпитног рада и школског распуста за основне и средње школе на територији Републике Србије, укључујући и територију Аутономне Покрајине Војводине, која ове послове обавља као поверене.
Радне суботе, седми, па чак и осми час
Основне и средње школе у Србији након вишемесечних блокада већ су увелико у интензивној надокнади пропуштеног градива. Неки имају радне суботе, а некима је уведен додатни седми, па ћак и осми час. Према речима члана Управног одбора Друштва директора школа Србије Милибора Саковића и директора Прве економске школе у Београду на основу раније пристиглог упутства из Министарства просвете за надокнаду, ђаци сада могу очекивати И више наставника током часова, као и модел надокнаде који се користио током пандемије короне.
– Као и током короне у упутству се истиче непосредна настава као најбољи начин да се надокнаде часови, затим пројектни задаци где ће се ђацима давати одређени задатак, а они ће морати да реше пројектни проблем – каже Милибор.
Поред овога, новина је да ће сада на часовима, прича нам даље Саковић, а како би се сама настава која је до сада изгубљена надокнадила, присуствовати и више наставника.
– Постоји могућност да се ради бржег прелажења градива на часу нађе од два до максимално три наставника који би предавали градиво једној групи ђака – прича Саковић.