Само прошле године је у Србији, речено је, умрло 50.000 људи од кардиоваскуларних болести.
Како би се смањила поражавајућа статистика, Министарство здравља покренуло је „Караван здравља“ са циљем информисања становништва, а истовремено и обезбеђујући превентивне кардиолошке прегледе.
Како је истакнуто на трибинама кардиоваскуларне болести могу да се спрече уколико се на време идентификују фактори ризика, а саветник министра здравља Небојша Тасић да је Министарство на челу са министром Златибором Лончаром покренуло историјску акцију.
„А то је кампања која ће у потпуности потврдити да држава Србија брине за њене грађане, да чувамо здравље нације“, поручио је Тасић.
Додаје да је после Србије и Европска унија покренула по нашем примеру да спроводи овај програм, што је јасан показатељ да радимо историјски значајну ствар.
„Циљ је мултидисциплинарни персонализовани приступ пацијентима онда када се утврди које факторе ризика има“, рекао је он.
Снежана Плавшић из Одељења за превенцију и контролу незаразних болести Института Батут упозорила је на то да се уочава кардиоваскуларно померање ка млађој доби, када је реч о обољевању и умирању.
„Чак 80 одсто превремених смрти дешава се код радно активног становништва, односно између 30-69 година“, рекла је Плавшић.
Грађани Уба и Ваљева окупљени на трибини имали су бројна питања за стручњаке, што је, према речима Тасића и циљ тог првог дела Каравана здравља, да се информације добију од лекара и реше недоумице.
„Циљ превентивних прегледа је да дођу здрави људи, они су нам циљна група. Управо се изненадне смрти дешавају код оних за које мислимо да су здрави, а заправо није тако..висок холестерол, висок крвни притисак, они не дају симптоме и човек се добро осећа. Зато су значајни превентивни прегледи и позивамо младе, још у двадесетим да дођу и прегледају се“, истакао је Тасић.
Начелница опште медицине у Дому здравља Уб, др Даница Катона истакла је да је евидентно да су кардиоваскуларне болести највећи глобални здравствени проблем, а да ће се овим пројектом Министарства здравља поражавајућа статистика у Србији поправити.
Пројекат се спроводи уз подршку Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ и локалних самоуправа, општих болница и домова здравља.