Početna » Поскупљују цигарете, чак и оне електронске!

Поскупљују цигарете, чак и оне електронске!

Министарство финансија урадило је радну верзију Измена и допуна Закона о акцизама, којом су нека решења, дефинисана септембра прошле године, промењена, а примедбе на овај документ требало би да се доставе до 24. октобра, сазнаје “Блиц Бизнис”.

Најважније промене се односе на политику опорезивања енергената, односно повраћаја акцизе за неке категорије транспортног саобраћаја. Поред тога, дефинисано је и померање рокова за увођење овог намета на компримовани природни гас, који се користи као моторно гориво, и то за годину дана. Измене ће претрпети и структура контролне акцизне маркице са QР кодом, и то увођењем продукционог и збирног. Оно што је такође новина то је да се проширује листа опорезованих производа пушача, па је тако поред никотинских врећица, које су постале акцизни производ, од јануара ове године, листа “појачана” од 1. јануара 2025. године и то биљним производима за пушење односно загревање.



Да ли ће ови али и други предлози остати у форми у којој је предложило Министарство финансија или ће након јавне расправе претрпети измене, знаће се након 24. октобра када је рок за достављање сугестија. Након тога, би нацрт закона требало да се упути Влади, а коначну оцену о предложеним решењима даће дати посланици Народне Скупштине.

Оно што је важно да се каже, то је да се номиналне акцизе, код деривата нафте, цигарета, кафе и алкохола, нису мењале. Међутим, јесу у делу који се односи на рефакцију акциза за деривате нафте, односно повраћај, који би са садашњих 15,19 отишао на чак 34,56 динара по литру. То практично значи да је у овом делу урађена значајна ревизија политике акцизног опорезивања, за шта се годинама уназад залаже Удружење нафтних компанија Србије.

 

Измене које су нафташи годинама тражили

Томислав Мићовић, генерални секретар за “Блиц Бизнис” каже да у радној верзији закона има елемената који су нафташи годинама уназад сугерисали власти.

“Ми се већ дуже време залажемо за ревизију политике акцизног опорезивања енергената, пре свега како би се спречили одливање потрошње деривате нафте у земље у окружењу. Номиналне акцизе на деривате нафте су установљена првог маја ове године и оне се у овој радној верзији измене Закона, нису мењале. За литар дизела и бензина акциза износи 69,12 односно 67,22 динара, а на течни нафтни гас је 52,49 по килограму. Међутим убачене су неке веома битне измене.Наиме, транспортери према постојећем закону имају право на рефакцију акцизе на моторно гориво које користе за превоз путника и терете у износу од 15,19 динара по литру. Међутим и поред права на поврат акцизе, транспортери који се баве међународним транспортом су се опредељивали за куповину горива у земљама у окружењу. Ако би се усвојиле предложене измене и рефакција повећала на 34,56 динара по литру, онда би се куповина горива усмерила ка домаћем тржишту”, наводи Мићовић.

Он додаје да такве мере има велики број земаља као би очувале своје економије али и буџетске приходе.

“Актуелним Законом о акцизама од 1. јануара 2025. предвиђено је увођење акцизе на компримовани природни гас који се користи као моторно гориво. У предлогу измене Закона овај рок је померен за годину дана, али је прецизиран начин обрачуна акциза.Ми смо се залагали да се ускладе паритети акциза између различитих моторних горива уз уважавање и еколошких предности и компримованог природног гаса и течног нафтног гаса. На природни гас, као моторно горево се није наплаћивала акциза, износи нула динара по килограму, а ПДВ се обрачунава по стопи од 10%. То ставља у крајње неравнправан положј сва друга моторна горива. И након увођења акцизе, природни гас ће за одређене категорије потрошача и даље бити повољнија опција горива. Није та акциза тако велика да дестимулише коришћење природних гаса као моторно горево”, објашњава Мићовић за Блиц Бизнис.

Акцизе на ТНГ и даље не падају

Српски нафташи сматрају да и овог пута није уважен њихов предлог који се односи на акцизе на течни нафтни гас.

“Ни овим предложеним изменама није предвиђено смањење акциза па постоји могућност да због превеликог намета га потпуно протерамо са тржишта, што није добро да се административном мером елиминише. Увек је добро имати што већи избор енергената за различите намене. Смањењем акцизе би требало довести у баланс дажбине на овај енергент јер постоји низ намена за а које је он данас најбоље решење”, тврди Мићовић.

И Горан Алексић, генерални директор “Србијатранспорта” није задовољан неким предложеним решењима у радној верзији Закона, посебно што се нека од њих годинама уназад не уважавају.

“Неопходно је прихватити иницијативу за корекције фискалне политике према транспортној привреди и смањити акцизу на евродизел гориво за комерцијалну јавну транспортну привреду која поседује лиценцу за обављање јавног превоза путника и ствари у друмском саобраћају у смислу усаглашавања са Директивм ЕУ . На то указујемо годинама а овакво решење је подржао и Социо-економски савет 26.јануара 2022, као нови облик фискалне стимулације ефикаснијег модела обављања јавног превоза путника и ствари, али и као додатни подстицај за обављање легалног превоза. То би довело до значајно смањене сиве економије у транспорту, чији бенефити су интерес привреде и грађана као корисника услуга транспорта. мере у Србији треба да подстичу подизање конкурентности јавног превоза, односно дефаворизовање саобраћаја за сопствене и личне потребе у смислу различитог износа акцизе за гориво за јавне транспортере”, каже Алексић за Блиц Бизнис.

Иначе, номиналне акцизе у овој радној верзији закона нису кориговане, међутим по акцизном календару, пушачи би од Нове године опет могли да рачунају на скупље цигарете због раста специфичне акцизе, која ће са садашњих 99,41 динара по паклици скочити на 101,12 динара. Треба да се зна да ништа јефтиније неће проћи ни они који су класичне цигарете заменили електронским, јер и течност за њихово пуњење имаће корекцију од Нове године са садашњих 10,46 динара по милиграму на 11,62 динара.

еспресо/



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept