Правна, физичка лица, као и предузетници, у обавези су да плаћају порез на имовину за све некретнине, чак и оне у којима је неусловно живети.
Такође, порез на имовину неопходно је пријавити и плаћати и за све нелегализоване објекте.
Адвокати кажу да се у пракси често поставља питање да ли је могуће озаконити само главни објекат на одређеној парцели, а да се помоћни објекти третирају одвојено, посебно ако за њих нису испуњени услови за озакоњење.
На основу закона предвиђено је да се решење о озакоњењу може односити на главни објекат, као и на помоћне и друге објекте који су у функцији главног објекта. То укључује гараже, оставе, септичке јаме, бунаре, базене, цистерне за воду и слично. Ови објекти морају бити у функцији главног објекта или технолошког процеса у згради.
– За примену овог члана закона, мора бити реч о главном објекту са помоћним објектима који су у функцији тог главног објекта. Помоћни објекти су дефинисани у члану 2. став 1. тачка 24) Закона о планирању и изградњи. Ови објекти укључују гараже, оставе, септичке јаме, бунаре, цистерне за воду, и други објекти који се налазе на истој парцели и у функцији су главног објекта. Објекти који су у функцији технолошког процеса у главном објекту такође могу бити предмет озакоњења. Ови објекти не морају бити на истој парцели као главни објекат, али се морају сматрати делом главног објекта због технолошког процеса -објашњавају адвокати канцеларије Стојковић Адвокати.
Уколико су испуњени услови за озакоњење и главног објекта и помоћних објеката, надлежни орган доноси решење које укључује све ове објекте.
Ако су испуњени услови само за главни објекат, а не и за помоћне објекте, могуће је озаконити само главни објекат. Захтев за озакоњење помоћних објеката треба одбити, а судбина главног објекта не зависи од помоћних објеката.
– У ситуацији када нису испуњени услови за озакоњење помоћних објеката, али јесу за главни објекат, надлежни орган може донети делимично решење. Ово решење се односи само на главни објекат, док се за помоћне објекте може донети допунско решење када се стекну услови – наводе правници.
Озакоњење главног објекта без истовременог озакоњења помоћних објеката је могуће ако нису испуњени услови за све објекте истовремено.
Надлежни орган може донети делимично решење за главни објекат и касније донети допунско решење за помоћне објекте. Овај приступ омогућава флексибилност и правну сигурност за власнике објеката, истовремено поштујући законске одредбе.
Подсетимо, озакоњење објеката у Републици Србији је поступак који омогућава легализацију незаконито изграђених објеката, усклађивање са важећим планским документима и упис права својине у јавним евиденцијама.
Поступак се покреће на основу обавештења о видљивости објекта на сателитском снимку које надлежном органу доставља орган надлежан за послове државног премера и катастра.