Како се наводи на сајту Градског завода за јавно здравље Београда, та кампања Уједињених нација (УН) се бави темом важности тоалета као простора који треба да буде доступан и безбедан.
„Али за милијарде људи, санитација је угрожена сукобима, климатским променама, катастрофама и занемаривањем“, наводи се и додаје да је санитација људско право, али да милијарде људи и даље живе без обезбеђеног тоалета.
Наводи се и да екстремни временски догађаји и катастрофе, као што су земљотреси и цунамији, могу да униште или поремете инфрастуктуру и санитарне системе.
„Суша може утицати на санитарне системе засноване на води и процесе третмана отпада, а поплаве могу оштетити тоалете, зграде и цеви и узроковати ширење фекалног отпада у животну средину“, наводи се у опису кампање УН.
Кампања се бави и темом санације као основног људског права, која штити свачије достојанство, а нарочито трансформише животе жена и девојака.
Кампања се бави и недостатком безбедног вођења санитарних услуга, воде и хигијенских услуга за девојчице и жене, што их чини рањивијим на злостављање, нападе и лоше здравље и утиче на њихову способност да уче, раде и живе достојанствено.
Апелује се на Владе да обезбеде да санитарне и водоводне услуге могу да издрже и буду одржаване током и након екстремних временских прилика, катастрофа и оружаних сукоба, како би се омогућила хигијена, заштитило јавно здравље, смањило расељавање људи и минимизирале тензије унутар и између заједница.
„Више улагања у санитарне системе и у основне раднике који су потребни за њихово вођење има много већих предности, укључујући пружање критичне основне услуге за подршку чистом и отпорном друштву и привреди, као и јачање економије и социјалне стабилности кроз стварање достојанственог рада“, наводи се на сајту Градског завода за јавно здравље.