Због температура које ових дана достижу и до 40 степени најугроженија група су старији пацијенти, деца и оболели од хроничних, поготово кардиоваскуларних болести.
У амбулантама Опште болнице Стефан Високи у Смедеревској Паланци, пре свега у Ургентно-пријемној служби, где се обави од 40 до 60 прегледа за 24 сата, повећан је број пацијената који се јављају због тегоба узрокованих неповољним временским условима.
Такође, повећан и број деце, која се јављају са стомачним вирусима и симптомима карактеристичним за летњи период. То су блажи облици болести, кажу у паланачкој здравственој установи, па се лече за релативно кратак период.
Лекари саветују да се у најтоплијем делу дана – од 10 до 16 часова – не излази из куће, и да ће нас то најбоље сачувати од топлоте и нежељених последица.
Међутим, ако морате да идете напоље, како не бисте колабирали са собом носите нешто слано, нешто слатко и обавезно флашицу воде, поручују из Хитне помоћи.
Обуците лагану гардеробу од природних материјала, ставите наочаре за сунце и шешир. Чак и тако „наоружани“ бирајте хладовину и климатизован превоз.
Није лако ни онима који остају код куће. Треба припремити оброке, а по овако високим температурама не укључује нам се шпорет.
Можемо да поједемо неки лагани смути, на пример, напитак од банана, коштуњавог воћа и сојиног млека или приуштите себи неки детокс, попут чаја од мајчине душице, који је добар антиоксиданс и лети може да нам помогне.
Када је вруће, посебно треба избегавати алкохол и газирана пића. Најбитније је да у исхрану укључимо што више поврћа, да једемо житарице за доручак и да једемо воће које има пуно воде – јабуке, диње, лубенице – све оно што нас расхлађује.
Сладолед је увек асоцијација на високе температуре, а они који воде рачуна и о килажи могу сами да направе здравију варијанти од комадића омиљеног воћа.
БОНУС ВИДЕО: