Управни одбор Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање усвојио је нови Правилник о друштвеном стандарду корисника пензија, који уводи низ мера осмишљених да побољшају животни стандард и здравље најстаријих суграђана.
Пензионери са нижим примањима добиће прилику за бесплатан боравак у бањама или здравственим установама у трајању до десет дана. Ово укључује и покриће путних трошкова, а за оне којима је неопходно омогућен је и боравак пратиоца. На располагању ће бити чак 26 локација широм Србије, укључујући Нишку бању, Врњачку бању и Бању Ковиљачу.
Рехабилитација у бањама биће доступна пензионерима чија примања не прелазе просечну пензију у Србији. Право на овај програм имају и они који нису користили сличне услуге од 2020. године.
Процес пријаве је једноставан – заинтересовани ће подносити пријаве у најближој филијали Фонда уз документацију која укључује чек од пензије, медицинску документацију и изјаву о испуњавању услова. Огласи са детаљима биће објављени у дневним новинама, а рок за пријаву биће 12 радних дана.
Правила за породичне пензије
Када више чланова породице користи једну породичну пензију и сви се пријаве за рехабилитацију, само један од њих ће добити прилику. Предност има најстарији члан породице.
Међутим, постоји изузетак, уколико су корисници пензије деца која нису способна за самосталан живот и рад, сви они могу искористити право на рехабилитацију.
Коначне ранг-листе
Након што се оглас за пријаве затвори, филијале и Дирекција Фонда имају 20 радних дана да обраде све захтеве. Ако се пријаве обрађују у другој филијали, рок је додатних пет дана. Након тога, објављују се прелиминарне ранг-листе које корисницима дају увид у свој статус. У случају да пензионер није задовољан одлуком, приговори се могу поднети у року од пет радних дана.
По завршетку обраде приговора, комисија утврђује коначне ранг-листе. Оне су основ за упућивање пензионера у одговарајуће установе. Комисија, коју чине представници удружења пензионера, запослени у Фонду и лекар вештак, на основу расположиве документације одлучује где ће сваки корисник бити упућен.
Солидарна помоћ
Фонд ПИО ће у 2025. години обезбеђивати пакете са основним животним намирницама и хигијенским средствима. Поред тога, пензионери могу рачунати на финансијску подршку у случају изузетних околности.
Основни критеријум за добијање пакета је висина пензије. Корисници чија пензија не прелази најнижи износ пензије имају право на помоћ, а додатни приоритет имају пензионери у домаћинствима где је пензија једини приход, као и старији пензионери.
Сва удружења и одбори задужени за поделу пакета обавезни су да осигурају транспарентност процеса, објављују ранг-листе на огласним таблама и омогуће право приговора у року од осам дана.
Набавку и дистрибуцију пакета спроводи „САПЕНС” као главни координатор. Јединствена набавка укључује транспарентан поступак, при чему се број пакета утврђује на основу броја корисника пензија са најнижим примањима у свакој филијали. Након тога, удружења и одбори формирају комисије које обрађују пријаве, утврђују ранг-листе и врше доделу помоћи.
Да би се спречиле неправилности, сва удружења морају доставити Фонду спискове прималаца, са подацима о имену, презимену, ЈМБГ и потписима. Уколико средства нису искоришћена у складу са правилником, удружења су дужна да изврше њихов повраћај.
У случају оправдане потребе, Управни одбор Фонда може одлучити о другачијим видовима помоћи, као што су културне и спортско-рекреативне манифестације за пензионере.
Увођење додатних погодности за кориснике пензионерских картица значи да ће уштеде бити могуће у широком спектру услуга – од куповине хране и лекова до плаћања комуналних рачуна.Ако изабрана установа нема слободних места или није у складу са здравственим потребама корисника, комисија одређује алтернативну локацију. У случају да корисник не може да искористи одобрено право, обавезан је да обавести надлежне органе, након чега се шанса пружа следећем на ранг-листи.
Након завршетка рехабилитације установе достављају отпусне листе као доказ да је услуга пружена. Уз то, Фонду се шаљу фактуре које укључују број дана боравка, трошкове услуга и путне трошкове. Свака филијала врши контролу ове документације пре плаћања. Корисници који нису наплатили трошкове превоза директно у установи могу то накнадно затражити од Фонда.
Да би се осигурало да све функционише по плану, установе су обавезне да достављају месечне и годишње извештаје о броју корисника и искоришћеним средствима.
Радна група Фонда прати све активности и једном годишње извештава директора о резултатима. Тиме се обезбеђује јединствена примена правилника.