Од раног детињства слушамо чувену изреку „Здравље на уста улази“, а да бисмо од малих ногу и усвајали здраве обрасце у исхрани, родитељи требају да нам дају позитиван пример.
“И пре него што крене у школу где ми очекујемо да неко васпита наше дете морамо прво ми да га научимо здравим навикама морамо да се вратимо породици неки заједнички оброк, дете копира родитеља, он види шта је на столу па ће ту навику понети и у ту школицу“, објаснио је Душан Живић, нутрициониста.
А на столовима великог броја породица, како истиче др Живић, налазе се углавном нездраве и прерађене намирнице, добро домаће кувано јело постало је реткост.
“Онда каже дебело дете, па дебело је зато што се ти ниси на време бавио тим дететом, онда после све теже и теже. Знате, када нама дође адолесцент, момак од 15 година, узимамо анамнезу, он никада није јео ништа од поврћа осим кромпира, и меса, и којекакве готове ствари, требамо да имамо право избора, да бирамо пуно свежег“ , напомиње Душан Живић, нутрициониста.
Међу здравим изборима, како истиче др Живић, су и спортске и рекреативне активности.
“Исто личним примером, ако родитељ вози бицикл, иде на неку рекреацију па је и дете повео још када је био мали па га је возио на бициклу, или га је водио у шетњу, неки парк, није само да сви седимо за столом и свако има свој телефон у руци“, нагласио је Душан Живић.
Цела породица би требало да једе храну која у себи не садржи адитиве, конзервансе, скривене шећере. Пилетина, риба, поврће и воће, најбољи су избор, и што је најбитније, једите чешће по мало, саветује др Живић.
РТВ