Посматрање птица као хоби постоји од почетка 20. века и сваке године има све више љубитеља. У претходних 30 година Европски викенд посматрања птица који организују орнитолошке организације под окриљем БирдЛифе Интернатионал-а окупио је у природи око 1.5 милиона посматрача птица на преко 50 хиљада излета.
У нашем региону посматрањем птица бави се неколико хиљада људи, а на основу броја чланова ДЗППС-а и посетилаца излета, јасно је да овакав начин боравка у природи привлачи све више поклоника. Прошле године, на 27 излета широм Србије је учествовало преко 850 људи, а међу њима је највише породица са децом.
Излети се увек организују првог викенд октобра што је период године када милиони птица напуштају своја станишта за гнеждење у Европи и селе се ка својим зимовалиштима на Медитерану или у Африци. Србија са својим заштићеним и другим значајним подручјима за птице, се налази на главној рути птица, па се у овом периоду године може видети знатно већи број врста у односу на гнездећи период.
На миграторном путу птице се суочавају са велики притисцима, а најозбиљнији су климатске промене, нестанак станишта и страдање услед електрокуције, колизије, лова и нелегалног хватања и држања птица. Ове године у фокусу је организовање излета на влажним стаништима од међународног значаја која су од непроцењиве важности за птице, животну средину, биодиверзитет и човека.
„Ове године смо, нажалост услед екстремно високих темепратура и суша, могли да се уверимо колико велики број дивљих животиња, међу њима и птице, свој живот везује за водена и влажна станишта. На територији Србије постоји 11 подручја влажних станишта које се штите Рамсарском конвецнијом као изузетно важна и за птице. Међутим, процењује се да је 35% мочварних станишта нестало у протеклих 50 година исушивањем и затрпавањем зарад усева, испаше и изградње” изјавио је Вилмош Баркоци, орнитолог ДЗППС-а.
Излети ће бити организовани на преко 30 локација широм земље у познатим резерватима или парковима природе попут Засавице, Златибора, Русанде, али и ван заштићених подручја у урбаним срединама попут Футошког парка у Новом Саду, на Земунском кеју у Београду, поред водених површина као што су Облачинско језеро у Нишу, Компензационо језеро у Пироту, на рибњацима Свилојево, Капетански рит и Бечеј. Такође, ове године ће бити организован и излет у Тарашу, селу у Средњем Банату које титулу Европског села рода поносно носи већ 10 година.
Учешће на излетима је бесплатно, уз претходну обавезну пријаву путем следећег формулара у којем је наведен и тачан списак локација излета.
Пријавни формулар ћете наћи ОВДЕ